Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – nowe banknoty obiegowe

26 sierpnia Bank Centralny Wysp Świętego Tomasza i Książęcej (Banco Central de São Tomé e Príncipe, BCSTP) wyemitował trzy nowe banknoty obiegowe. Prezentacja wizerunków w lepszej jakości i krótki opis, uzupełniający poprzedni wpis.

dobra – dobra são-tomense
Symbol, skrót waluty: Db
Kod ISO 4217: STN
Podjednostka – 1/100: centym

Banknoty o nominale 5 i 10 dóbr są niemal identyczne, pod względem graficznym, z nominałami drukowanymi na podłożu polimerowym. Nowe projekty mają lekko odświeżony wzór oraz najnowsze elementy zabezpieczające. Nowe banknoty zostały wydrukowane na podłożu papierowym.

Banknot o nominale 200 dóbr zyskał całkowicie nowy wygląd, znacznie odbiegający od swojego poprzednika i pozostałych nominałów z serii oraz nowsze zabezpieczenia. Stare i nowe banknoty drukowane na podłożu papierowym.

Wszystkie banknoty zostały wydrukowane przez De La Rue.

Nowe banknoty będą w obiegu z banknotami wcześniejszych emisji, które pozostaną prawnymi środkami płatniczymi. Pozostałe nominały – 20, 50 i 100 dóbr pozostają bez zmian. Napisy w języku portugalskim.

Banknot o nominale 5 dóbr

Przednia strona: Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie, oraz słownie; Pionowa seria i numer w kolorze czerwonym oraz w poziomie w kolorze czarnym; Herb Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; Nazwa banku centralnego; Noty prawne i podpisy; Znak wodny – Rei Amador; Element recto-verso w kształcie motyla z prawej strony w polu znaku wodnego; Główny motyw i w tle – motyl Acraea insularis; Wizerunek budynku banku centralnego.

Tylna strona: Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie, oraz słownie; Element recto-verso w kształcie motyla z lewej strony w polu znaku wodnego oraz owoc kakaowca; Znak wodny – Rei Amador; W tle motyle. Główny motyw – ryjówka z Wysp Świętego Tomasza i Książęcych (musaranho-fingui, Crocidura thomensis); Mapa państwa z zaznaczonym równikiem.

Banknot o nominale 10 dóbr

Przednia strona: Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie, oraz słownie; Pionowa seria i numer w kolorze czerwonym oraz w poziomie w kolorze czarnym; Herb Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; Nazwa banku centralnego; Noty prawne i podpisy; Znak wodny – Rei Amador; Element recto-verso w kształcie motyla z prawej strony w polu znaku wodnego; Główny motyw i w tle – motyl Acraea niobe; Wizerunek budynku banku centralnego.

Tylna strona: Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie, oraz słownie; Element recto-verso w kształcie motyla z lewej strony w polu znaku wodnego oraz owoc kakaowca; Znak wodny – Rei Amador W tle motyle. Główny motyw – ptak z Wysp Świętego Tomasza i Książęcych (tluqui-sun-Dêçu, Prinia molleri); Mapa państwa z zaznaczonym równikiem.

Banknot o nominale 200 dóbr

Przednia strona: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych w lewym górnym rogu; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie, oraz słownie; Pionowa seria i numer w kolorze czerwonym oraz w poziomie w kolorze czarnym; Pasek zabezpieczający; Nazwa banku centralnego; Herb Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; Noty prawne i podpisy; Znak wodny – Rei Amador; Element recto-verso w kształcie motyla z prawej strony w polu znaku wodnego; Główny motyw – Rei Amador; W tle motywy roślinne, geometryczne i motyle.

Tylna strona: Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie, oraz słownie; Element recto-verso w kształcie motyla z lewej strony w polu znaku wodnego; Znak wodny – Rei Amador W tle motyle oraz rośliny. Główny motyw – ptak z Wysp Świętego Tomasza i Książęcych (chibi-ficha, Anabathmis); Mapa państwa z zaznaczonym równikiem.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: polymernotes.org, banknote.ws