Moneta kolekcjonerska – 30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych

21 października 2021 r. Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland; NBP) wyemituje monetę kolekcjonerską z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych

Seria/nazwa: 30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych
Nominał: 10 złotych
Metal/stop: Ag 999
Masa: 31,10 g (1 oz – jedna uncja trojańska)
Średnica: 32 mm
Stempel/jakość: lustrzany; matowanie laserowe, wysoki relief
Rant: gładki
Mennica: Mennica Polska
Nakład: do 12 000 sztuk
Data emisji: 21 października 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 250 złotych
Temat indywidualny
Folder informacyjny i opis monety (English)

Pierwsze wolne wybory parlamentarne w Polsce, po zakończeniu II wojny światowej, odbyły się 27 października 1991 r. Były to pierwsze całkowicie wolne wybory parlamentarne, w przeciwieństwie do częściowo wolnych wyborów w 1989. Wybory w 1991 zakończyły się zwycięstwem Unii Demokratycznej. Pierwszy po wyborach gabinet został powołany 23 grudnia 1991, z Premierem Janem Olszewskim. Polska stała się jednym z ostatnich państw tzw. bloku wschodniego, w którym przeprowadzono wolne wybory.

Awers: Nazwa państwa; Rok emisji; Nominał i nazwa waluty; W tle widok na salę posiedzeń Sejmu. W centrum monety: urna wyborcza z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Po lewej stronie popiersie Jana Olszewskiego z napisem (na polu urny pod orłem): Prezes Rady Ministrów / w latach 1991–1992, z imieniem i nazwiskiem (pod urną): JAN OLSZEWSKI; Znak mennicy pod prawą nogą orła: m/w.

Rewers: Data: 27 X 1991; Znak projektanta: Dominika Karpińska-Kopiec; Wizerunek budynków Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Na pierwszym planie stylizowana karta wyborcza z orłem Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Na karcie napis: 30-LECIE / PIERWSZYCH / WOLNYCH / WYBORÓW / PARLAMENTARNYCH.

Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBP