Kolumbia – moneta okolicznościowa

4 października 2021 r. Bank Republiki (Banco de la República) wprowadził do obiegu monetę okolicznościową z okazji 200-lecia niepodległości Kolumbii

peso kolumbijskie – peso colombiano 
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: COP
Podjednostka – 1/100: centavos

Seria/nazwa: Bicentenario de la Independencia de Colombia
Nominał: 10 000 peso kolumbijskich
Metal/stop: miedź i nikiel – Cu75Ni25
Masa: 21,75 g
Średnica: 35 mm
Stempel/jakość: nieobiegowa – BU
Rant:
Mennica: Koninklijke Nederlandse Munt (Królewska Mennica Holenderska)
Nakład: 500 000 sztuk
Data emisji: 25 maja 2019 r.
Data sprzedaży: od 4 października 2021
Cena emisyjna/sprzedaży:

Emisja monety została zatwierdzona w 2019 r. W 2020 r. moneta została wyprodukowana i miała wejść do obiegu w drugim kwartale. Jednak ze względu na pandemię COVID-19 i przyczyn niezależnych od banku, plany zostały przełożone. Monetę zaprojektował Departament Komunikacji i Edukacji Ekonomicznej (DCEE) Banku Republiki. Koszt jednostkowy monety wraz z jej elementami składowymi (opakowanie, broszura i akrylowa kapsuła) wynosi 5 396,22 peso kolumbijskich – ok. 5,63 złotych, na dzień 5.10.2021.

Projekt monety nawiązuje do wzoru monety bitej w latach 1813-1826 roku, nazywanej “la india” lub “la china” ze względu na wizerunek rdzennego mieszkańca, Projekt łączy matową stronę (awers) nawiązującą do rustykalnego designu oryginalnej monety, a drugą (rewers) błyszczącą z nowoczesnym wykończeniem.

Awers: Krawędź monety żebrowana; Napis: AMERYKAŃSKA WOLNOŚĆ z ozdobnymi perłami, pomiędzy którymi znajduje się oryginalny rok bicia i uzyskania niepodległości: 1819; Postać „chinki” (la china) łączy wizerunek młodej kobiety, będącej alegorią wolności od czasów Rewolucji Francuskiej, z wizerunkiem rdzennej kobiety w pióropuszu, która na Zachodzie uosabiała Amerykę.

Rewers: Żebrowana krawędź z gładkim otokiem; Nazwa państwa: REPUBLIKA KOLUMBII z ozdobnymi perłami na początku i końcu; Rok emisji: 2019; Nominał i nazwa waluty; Centralny motyw przedstawia otwarty owoc granatu z łodygą i kilkoma liśćmi, nawiązując do nazwy kraju – Nowa Granada, która była używana od czasów podboju i którą zachował, z pewnymi modyfikacjami, do 1863 r.; Na owocu znajduje się zabezpieczenie – utajony obraz, który w zależności od kąta patrzenia ujawnia napis „BR” (Bank Republiki) lub cyfrę “10”.


Monety okolicznościowe są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banco de la República