Kostaryka – nowe banknoty obiegowe

W listopadzie 2020 r. Bank Centralny Kostaryki (Banco Central de Costa Rica; BCCR) rozpoczął proces wprowadzania do obiegu nowej, polimerowej serii banknotów obiegowych:

  • 26 listopada 2020 r. został wprowadzony do obiegu nominał 20 000 colonów kostarykańskich
  • 1 grudnia 2020 r. został wprowadzony do obiegu nominał 2 000 i 5 000 colonów kostarykańskich
  • 8 października 2021 r. bank centralny poinformował o dacie wprowadzenia do obiegu ostatnich dwóch nominałów nowej serii: 1 000 i 10 000 colonów kostarykańskich – 15 października 2021 r.

Banknoty poprzedniej wersji, drukowane na podłożu bawełnianym, będą wycofane z obiegu według terminarza:
– 1 stycznia 2022 nominał 50 000 colonów kostarykańskich
– 1 marca 2022 nominał 5 000 colonów kostarykańskich
– 1 maja 2022 nominał 2 000 colonów kostarykańskich
– dla nominałów 1 000 i 10 000 colonów kostarykańskich data nie została jeszcze ustalona

colon kostarykański – colón costarricense
Symbol, skrót waluty: ₡ zobacz
Kod ISO 4217: CRC
Podjednostka – 1/100: centym

Graficznie i tematycznie, nowa seria, nawiązują do poprzedniej – została zachowana kolorystyka oraz główne motywy. Niektóre elementy graficzne zostały lekko zmodyfikowane, w celu przystosowania do nowego podłoża. Główne zmiany dotyczą elementów zabezpieczających, które zostały wymienione na nowsze. Dodatkowe oraz szczegółowe informacje o banknotach Kostaryki.

Nominał: 1 000 colonów kostarykańskich
Seria: C
Rozmiar: 125 x 67 mm
Podłoże: polimer
Druk:
Dominujący kolor: czerwony
Data wejścia do obiegu: 15 października 2021

Przednia strona: Po lewej stronie element dla osób niedowidzących i niewidomych – trzy wypukłe kropki w pionie; Nominał powtórzony trzykrotnie, w postaci: 1000; 1 mil colones; mil colones; Nazwa państwa; Noty prawne, podpisy, oznaczenie serii; Element zabezpieczający w kształcie konturu Republiki Kostaryki; Postać Braulio Carrillo Colina z podpisem; Herb państwa z lat 1840-1842; W tle wzory geometryczne; Po prawej stronie folia okienkowa. Na częściowo przeźroczystej folii wzory geometryczne, skrót nazwy banku, nominał cyfrowy, wizerunek Colina oraz obrys tarczy herbowej. Całość zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia; Po lewej stronie folii widoczny zatopiony pasek, który przebija również na drugiej stronie.

Tylna strona: Nominał powtórzony dwukrotnie, jeden z nazwą waluty; Nazwa banku centralnego; Nazwa ekosystemu; Seria i numer powtórzona dwukrotnie – w pionie czarna o jednakowej wielkości fontu, w poziomie czerwona o zróżnicowanej wielkości; Ekosystem lasu suchego, z jeleniem wirginijskim, drzewem Enterolobium cyclocarpum, pitają z Kostaryki oraz konturem dwóch skorpionów; Element zabezpieczający w kształcie liścia po prawej stronie; Po lewej stronie folia okienkowa w odbiciu lustrzanym.

Poniższe wizerunki są identyczne i pochodzą z oficjalnych materiałów banku. Różnicą jest odwzorowanie foli okienkowej. Dolne rzędy pokazują bardziej rzeczywiste kolory.

Nominał: 10 000 colonów kostarykańskich
Seria: B
Rozmiar: 146 x 67 mm
Podłoże: polimer
Druk:
Dominujący kolor: zielony
Data wejścia do obiegu: 15 października 2021

Przednia strona: Po lewej stronie element dla osób niedowidzących i niewidomych – dwanaście wypukłych kropek w pionie, zgrupowanych po trzy; Nominał powtórzony trzykrotnie, w postaci: 10000; 10 mil colones; diez mil colones; Nazwa państwa; Noty prawne, podpisy, oznaczenie serii; Element zabezpieczający w kształcie konturu Republiki Kostaryki; Postać José Figueresa Ferrera z podpisem, na tle sceny związanej z abolición del ejército de Costa Rica (zniesienie armii kostarykańskiej); W tle wzory geometryczne; Po prawej stronie folia okienkowa. Na częściowo przeźroczystej folii wzory geometryczne, nominał cyfrowo słowny, skrót nazwy banku, wizerunek Ferrera oraz herb i nazwa państwa. Całość zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia; Po lewej stronie folii widoczny zatopiony pasek, który przebija również na drugiej stronie.

Tylna strona: Nominał powtórzony dwukrotnie, jeden w postaci 10 mil colones; Nazwa banku centralnego; Nazwa ekosystemu; Seria i numer powtórzona dwukrotnie – w pionie czarna o jednakowej wielkości fontu, w poziomie czerwona o zróżnicowanej wielkości; Ekosystem lasu deszczowego z leniwcem pstrym; orchideą Eriopsis wercklei, grzybem Cookeina z rodziny czarkowatych oraz konturem dwóch tukanów; Element zabezpieczający w kształcie liścia po prawej stronie; Po lewej stronie folia okienkowa w odbiciu lustrzanym. W miejscu herbu państwa z przedniej strony, wizerunek leniwca z kwiatami orchidei.

Poniższe wizerunki są identyczne i pochodzą z oficjalnych materiałów banku. Różnicą jest odwzorowanie foli okienkowej. Dolne rzędy pokazują bardziej rzeczywiste kolory.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: BCCR