0 euro – Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

W listopadzie 2021 r. zostanie wyemitowany walor pamiątkowy 0 euro z okazji 75-lecia Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Jest to pierwsza emisja, która nie będzie sprzedawana przez emitenta. W grudniu 2021 r. walory pamiątkowe mają zostać przekazane stowarzyszonym w Związku klubom piłkarskim. Pozostały nakład będzie sprzedawany przez producenta Banknoty Pamiątkowe.

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: 75 lat Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej
Nominał: 0 euro souvenir
Numer katalogowy | Motyw: 38/2021 | PLAY-2021-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Mariusz Fransowski
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 3 000 sztuk
Emitent: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej
Partnerzy Emisji: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. 
Data emisji/sprzedaży: 20 listopada 2021 r.
Inne walory pamiątkowe 0 euro związane z Wrocławiem

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach banknotów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

W piłkę nożną na Dolnym Śląsku zaczęto grać już w 1945 roku. Piłka nożna była pierwszą dyscypliną, jaka rozpoczęła swoją egzystencję na tzw, Ziemiach Odzyskanych. Lawina ludzi ciągnąca na Dolny Śląsk przetykana była bardzo bogato dawnymi zawodnikami i działaczami.

Dlaczego piłka nożna była pierwszą dyscypliną sportu i to w dodatku tak chętnie uprawianą w wyzwolonym i okrutnie zniszczonym Wrocławiu? Chyba dlatego, że wielu repatriantów miało z nią wiele wspólnego w latach przedwojennych we Lwowie, Krakowie czy Warszawie. Ponadto na piłce nożnej zawsze wszyscy się dobrze znali. Była grą o której się mówiło, dyskutowało, kochało.

W pierwszych meczach występowali piłkarze którzy przez lata wojny nie mieli nic wspólnego ze swoim ukochanym sportem ale pozostało im wyszkolenie techniczne i wiele zapału. Gdy tylko zapewnili sobie dach nad głową zaczęli zawiązywać kluby. Pierwszy udokumentowany mecz rozegrano 2 maja w Oleśnicy gdzie drużyna złożona z oleśnickich kolejarzy rozegrała mecz z drużyną złożoną z byłych więźniów narodowości francuskiej i włoskiej – z dopiero co wyzwolonego obozu.

16 czerwca 1945 roku we Wrocławiu powołano komitet organizacyjny ds. sportu. Natomiast w lutym 1946 r powołano Dolnośląski Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Tekst: Andrzej Padewski

Dziękuję panu Andrzejowi Padewskiemu, Prezesowi Zarządu DZPN,
za informacje i materiały wykorzystane we wpisie

Motyw waloru nawiązuje do medalu wydanego przez Związek, prezentującego największe i historyczne sukcesy DZPN czyli zdobycia dwóch Mistrzostw Europy Amatorów UEFA Regions Cup. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej jest jednym z szesnastu wojewódzkich związków piłki nożnej, wchodzących w skład Polskiego Związku Piłki Nożnej. Siedziba Związku mieści się we Wrocławiu i zarządza rozgrywkami piłkarskimi w województwie dolnośląskim na wszystkich szczeblach.

pamiątkowy medal z okazji jubileuszu

Przód: W tle granice województwa dolnośląskiego; Na pierwszym planie dynamiczna scena – moment tuż przed kopnięciem piłki przez zawodnika podczas meczu; Wizerunki dwóch trofeów zdobytych przez dolnośląskie amatorskie drużyny piłkarskie w rozgrywkach Pucharu Regionów UEFA: za zwycięstwo w meczu finałowym z Bułgarią 26 czerwca 2007 (Region Południowo-Wschodni); i za zwycięstwo w meczu finałowym z Niemcami 26 czerwca 2019 (Bawaria). Po prawej stronie logo DZPN, poniżej którego znajduje się napis: Zdobywca Pucharu Regionów UEFA.

Tył : wzór wspólny dla walorów 0 euro souvenir.

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej