Słowacja – moneta kolekcjonerska

18 października 2021 r. Narodowy Bank Słowacji (Národná banka Slovenska; NBS) wyemituje monetę kolekcjonerską serii Niematerialne dziedzictwo kulturowe Republiki Słowackiej – fujara, instrument muzyczny i jego muzyka

Seria/nazwa: Nehmotné kultúrne dedičstvo SR – fujara, hudobný nástroj a jeho hudba
Nominał: 100 euro
Metal/stop: ‎Au 900 Ag 75 Cu 25
Masa: 9,5 g
Średnica: 26 mm
Stempel/jakość: proof
Rant: ząbkowany
Mennica: Mincovňa Kremnica
Nakład: 3 900 sztuk
Data emisji: 18 października 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży:

Opis monety na stronie banku centralnego
Pozostałe projekty monety z przeprowadzonego konkursu
Plan emisji kolekcjonerskich 2021-2025

Fujara (fujara słowacka, fujara pasterska, fujara, słowacka fujara pasterska) – regionalny instrument słowacki, wywodzący się z kultury pasterskiej. Instrument jest rodzajem fletu o znacznych rozmiarach, wykonanego z drewna czarnego bzu, impregnowanego olejami lnianymi. Fujary są misternie zdobione, zazwyczaj, motywami roślinnymi oraz archaicznymi wzorami wstęgowymi. Ze względu na znaczne rozmiary, gra na instrumencie odbywa się pozycji stojącej. W 2005 roku fujara słowacka została proklamowana Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Awers: Nazwa państwa; Nominał i nazwa waluty; Herb Republiki Słowacji; Rok emisji; W ozdobnej ramie wizerunek muzyka grającego na fujarze; Po lewej i prawej stronie dwa ozdobne ornamenty.

Rewers: W ozdobnej ramce wizerunek części instrumentu z bogatą ornamentyką i jej funkcjonalnymi detalami. Po lewej stronie wizerunku inicjały autora PV – Petr Valach i znak mennicy – MK; Napis – NIEMATERIALNE DZIEDZICTWO KULTUROWE w siedmiu wierszach oraz dwa ozdobniki; Na dole, pod ramką, nazwa instrumentu – FUJARA.

Dowiedz się więcej o:
monetach kolekcjonerskich euro
przewodnik: Stop, metal, próba, masa

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi, tylko i wyłącznie, na obszarze kraju emitenta – w tym przypadku Słowacji

Dozwolone użycie zawartości pod warunkiem podania linku do wpisu lub do bloga news.notafilia.pl

Źródło: NBS