Naddniestrze – moneta kolekcjonerska

25 października 2021 r. Bank Republiki Naddniestrzańskiej (Приднестровский республиканский банк) wyemitował monetę kolekcjonerską serii Przemysł Naddniestrza – 60-lecie cementowni w Rybnicy

rubel naddniestrzański 
– приднестровский рубль
Symbol, skrót waluty: zobacz
Kod ISO 4217: nieoficjalnie PRB lub RUP
Podjednostka – 1/100: kopiejka

Rybnica (rum. Rîbnița; ros. Рыбница, ukr. Рибниця) – miasto w Mołdawii, w Naddniestrzu, nad Dniestrem, siedziba administracyjna rejonu Rybnica. Trzecie największe miasto Naddniestrza (w 2014 roku liczyło prawie 48 tys. mieszkańców). Rybnica jest także jednym największych ośrodków przemysłowych. Oprócz cementowni, znajduje się tu także huta stali, zakłady przemysłu metalowego i elektromaszynowego. Rybnica stanowi największe skupisko Polaków w Naddniestrzu – według spisu statystycznego z 2004 w mieście zamieszkiwało 480 Polaków. W mieście istnieje parafia rzymskokatolicka pw. św. Józefa z mszami m.in. w języku polskim. W 2002 roku powstało w mieście Rybnicko-Polskie Stowarzyszenie „Polonia”.

Miasto zostało założone w 1628 roku i już w 1657 była wymieniana jako ważna miejscowość po polskiej stronie rzeki Dniestr. Prywatne miasto szlacheckie, własność Koniecpolskich, a później Lubomirskich położone było w 1789 roku w województwie bracławskimprowincji małopolskiej Korony Królestwa Polskiego. W 1793 roku w wyniku II rozbioru Polski Rybnica została przyłączona do Rosji i weszła w skład guberni podolskiej. Od 1922 część ZSRR. W 1924 włączona w granice nowo utworzonego Mołdawskiego Obwodu Autonomicznego, przekształconego jeszcze w tym samym roku w Mołdawską ASRR, a w 1940 w Mołdawską SRR. W latach 1941-1944 miasto znajdowało się pod zarządem Rumunii jako część tzw. Transnistrii, po czym ponownie przynależało do Mołdawskiej SRR. Po 1991 pod kontrolą Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej.

Seria/nazwa: Промышленность Приднестровья – 60 лет Рыбницкому цементному комбинату
Nominał: 25 rubli naddniestrzańskich
Metal/stop: stal niklowana
Masa: 9,45 g
Średnica: 28,65 mm
Stempel/jakość: zwykły
Rant: gładki
Mennica: Mennica Tyraspolska – Тираспольский монетный двор ?
Nakład: 2 500 sztuk
Data emisji: 25 października 2021 r.

Awers: Nazwa banku; Godło ‎Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej; Nominał i nazwa waluty; Ozdobne perły; Rok emisji.

Rewers: Napis: РЫБНИЦКИЙ ЦЕМЕНТНЫЙ КОМБИНАТ (Rybnicki Kombinat Cementowy), z latami rocznicowymi: 1961-2021; Wizerunek cementowni w Rybnicy.

Monety kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Republiki Naddniestrzańskiej