Litwa – monety kolekcjonerskie

24 listopada 2021 r. Bank Litwy (Lietuvos bankas) wyemituje pierwsze monety kolekcjonerskie nowej serii Moje bajki – Eglė, królowa węży. Będzie to także ostatnia emisja monet kolekcjonerskich Litwy w 2021 r.

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Eglė, królowa węży – postać z legendy litewskiej. Legenda ta ma prawdopodobnie źródła w przedchrześcijańskiej mitologii ludów bałtyckich. Jest znana także w północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a jej wielowarstwowe mitologiczne tło budziło zainteresowanie litewskich i zagranicznych badaczy mitologii indoeuropejskiej. Eglė w niektórych regionach występuje też jako Egle, Egla lub Jegla. W języku litewskim słowo eglė oznacza świerk.

Seria/nazwa: Mano pasakos – Eglė – žalčių karalienė
Nominał: 1,5 euro
Metal/stop: stop miedzi i niklu – Cu/Ni
Masa: 11,10 g
Średnica: 27,50 mm
Stempel/jakość: UNC
Rant: ząbkowany
Mennica: Mennica Litewska
Nakład: 30 000 sztuk
Data emisji: 24 listopada 2021 r.
Data sprzedaży: 17 listopada 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 2 euro

Awers: Nazwa państwa; Znak mennicy; Nominał i symbol waluty; Rok emisji; Główna kompozycja oddaje nastrojowy wieczór, idealny do snucia opowieści. Nazwa państwa ułożona jest z wełnianej włóczki, z której powstaje dzianina. W górnej części wyhaftowane są główne elementy baśni (wąż, serce – miłość, świerk) poniżej zaś abstrakcyjny herb Republiki Litewskiej (Vytis). Całość otoczona symbolami nocy – księżycem i gwiazdami.

Rewers: Scena przedstawiająca dwoje głównych bohaterów opowieści: litewska księżniczka walcząca z wężem, który okazał się bogiem tutejszych wód i jezior, Žaltysem. Wrażenie walki potęgują włosy Eglė, alegorycznie zlewające się ze spienionymi falami jeziora. Na ciele węża z koroną znajduje się nazwa opowieści oraz piktogramy opowiadającymi historię. Sylwetki drzew dębu, jesionu i osiki po prawej stronie symbolizują dzieci zamienione w drzewa.

Seria/nazwa: Mano pasakos – Eglė – žalčių karalienė
Nominał: 5 euro
Metal/stop: Ag 925
Masa: 12,44 g
Średnica: 28,70 mm
Stempel/jakość: proof; kolorowe nadruki
Rant: gładki z inskrypcją
Mennica: Mennica Litewska
Nakład: 2 750 sztuk
Data emisji: 24 listopada 2021 r.
Data sprzedaży: 17 listopada 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 60 euro

Awers: Nazwa państwa; Znak mennicy; Nominał i symbol waluty; Rok emisji; Główna kompozycja oddaje nastrojowy wieczór, idealny do snucia opowieści. Nazwa państwa ułożona jest z wełnianej włóczki, z której powstaje dzianina. W górnej części wyhaftowane są główne elementy baśni (wąż, serce – miłość, świerk) poniżej zaś abstrakcyjny herb Republiki Litewskiej (Vytis). Całość otoczona symbolami nocy – księżycem i gwiazdami. Dzianina i księżyc w kolorze.

Rewers: Scena przedstawiająca dwoje głównych bohaterów opowieści: litewska księżniczka walcząca z wężem, który okazał się bogiem tutejszych wód i jezior, Žaltysem. Wrażenie walki potęgują włosy Eglė, alegorycznie zlewające się ze spienionymi falami jeziora. Na ciele węża z koroną znajduje się nazwa opowieści oraz piktogramy opowiadającymi historię. Sylwetki drzew dębu, jesionu i osiki po prawej stronie symbolizują dzieci zamienione w drzewa. Kolorowy nadruk: włosy oraz biała i czerwona piana na niebieskich fal, ma odniesienie do kolorystyki użytej w legendzie.

Rant: JEI TU GYVAS, ATPLAUK PIENO PUTA, JEI NEGYVAS – KRAUJO PUTA. Początek i koniec napisu rozdziela ikona świerka. Dosłowne tłumaczenie: JEŚLI JESTEŚ ŻYWY, STWÓRZ PIANKĘ MLECZNĄ, JEŚLI JESTEŚ MARTWY – PIANKA Z KRWI.

Inskrypcja ta, jest zaklęciem z legendy, która w polskim tłumaczeniu brzmi: (…) jeśliś żywy, wypłyń w pianie mlecznej; jeśliś zmarł, pokaż się krwią na wodzie.

Dowiedz się więcej o:
awers, rewers. Strony monet i banknotów
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnym środkiem płatniczym, tylko i wyłącznie, na terenie kraju emitenta – w tym przypadku Litwy

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Litwy