Chiny – monety kolekcjonerskie i okolicznościowe

26 października 2021 r. Ludowy Bank Chin (People’s Bank of China, PBC; 中国人民银行) wyemitował serię monet okolicznościowych i kolekcjonerskich z okazji XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich – Pekin 2022

renminbi – 人民币
Symbol, skrót waluty:
– jednostka główna: 元/¥ – yuan
– podjednostka 1/10: 角 – jiao
– podjednostka 1/100: 分 – fen
Kod ISO 4217: CNY, nieoficjalny RMB

Jest to druga emisja poświęcona XXIV Zimowym Igrzyskom Olimpijskim – Pekin 2022. Emisja składa się z 12 monet:
– dziesięciu kolekcjonerskich: sześciu srebrnych i czterech złotych
– dwóch okolicznościowych z mosiądzu.

Monety okolicznościowe

Seria/nazwa: 24届冬季奥林匹克运动会 / XXIV Olympic Winter Games
Nominał: 5 yuanów
Metal/Stop: mosiądz (CuZn)
Masa: 15 g
Średnica: 30 mm
Stempel/jakość: mennicza – UNC
Rant: ząbkowany
Mennica:
Data emisji: 26 października 2021
Nakład: 2 x 200 000 000 sztuk
Cena sprzedaży: wymiana po wartości nominalnej

Awers: Nazwa państwa, Oficjalne logo Igrzysk; Rok; Wielki Mur, stylizowane linie i płatki śniegu.

Rewers: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Dynamiczny wizerunek łyżwiarzy szybkich; Zabezpieczenie w postaci utajonego tekstu – w zależności od kąta patrzenie pojawia się cyfra 5 lub symbol ¥ oraz mikrodruki – litery A i D na ramieniu i łydce łyżwiarza.

Awers: Nazwa państwa, Oficjalne logo Igrzysk; Rok; Wielki Mur, stylizowane linie i płatki śniegu.

Rewers: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Dynamiczny wizerunek narciarza alpejskiego na tle gór i płatków śniegu; Kolorowe elementy; Zabezpieczenie w postaci utajonego tekstu – w zależności od kąta patrzenie pojawia się symbol ¥ lub cyfra 5 oraz mikrodruki – litery A i D na stoku i narcie.

Monety kolekcjonerskie

Seria/nazwa: 24届冬季奥林匹克运动会 / XXIV Olympic Winter Games
Mennica: Shanghai Mint, Shenzhen Guobao Mint
Data emisji: 26 października 2021 r.

Wspólny awers dla monet srebrnych i złotych: Nazwa państwa; Rok; Wizerunek Wielkiego Muru otoczonego płatkami śniegu. W centralnej części oficjalne ‎logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022‎ – Pekin 2022. Monety mają kolorowe elementy na przedniej stronie.

Monety srebrne

Nominał:5 yuanów50 yuanów300 yuanów
Metal/stop:Ag 999Ag 999Ag 999
Masa:15 g150 g1 kg
Średnica:33 mm70 mm100 mm
Stempel/jakość:proofproofproof
Rant:ząbkowanyząbkowany ząbkowany
Nakład: 4 x 80 000 sztuk20 000 sztuk10 000 sztuk

Rewers monety o nominale 5 yuanów: Nominał i nazwa waluty; Napis okolicznościowy; Kompozycja przedstawiająca skoki narciarskie i biatlon; Kolorowe elementy.

Rewers monety o nominale 5 yuanów: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Kompozycja przedstawiająca hokej; Kolorowe elementy.

Rewers monety o nominale 5 yuanów: Nominał i nazwa waluty; Napis okolicznościowy; Kompozycja przedstawiająca curling; Kolorowe elementy.

Rewers monety o nominale 5 yuanów: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Kompozycja przedstawiająca łyżwiarstwo szybkie; Kolorowe elementy.

Rewers monety o nominale 50 yuanów: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Kompozycja przedstawiająca dyscypliny saneczkowe i bobslejowe. W tle tor saneczkowy. góry, drzewa i kolorowe płatki śniegu.

Rewers monety o nominale 300 yuanów: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Kompozycja przedstawiająca różne dyscypliny sportowe – narciarstwo alpejskie, skoki narciarskie, biegi narciarskie, snowboard; W tle Wielki Mur, Narodowe Centrum Skoków Narciarskich i Platformy Skoków Narciarskich Shougang oraz płatki śniegu.

Monety złote

Nominał: 80 yuanów 2 000 yuanów 10 000 yuanów
Metal/stop: Au 999 Au 999 Au 999
Masa: 5 g150 g1 kg
Średnica:20 mm60 mm90 mm
Stempel/jakość:proofproofproof
Rant:ząbkowanyząbkowanyząbkowany
Nakład: 2 x 80 000 sztuk1 000 sztuk24 sztuki

Rewers monety o nominale 80 yuanów: Nominał i nazwa waluty; Kompozycja przedstawiająca stare budynki Pekinu w tle. Na pierwszym planie lodowisko wraz sylwetki bawiących się łyżwiarzy; Napis okolicznościowy; Część elementów wykonana w kolorze.

Rewers monety o nominale 80 yuanów: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Wycięta z papieru sroka, kwiaty śliwy, oraz Narodowe Centrum Skoczni Narciarskich Snow Ruyi; Część elementów wykonana w kolorze.

Rewers monety o nominale 2 000 yuanów: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Znicz olimpijski; Stylizowane chmury, góry, płatki śniegu. Część elementów wykonana w kolorze.

Rewers monety o nominale 10 000 yuanów: Napis okolicznościowy; Nominał i nazwa waluty; Oficjalna maskotka Igrzysk w rożnych dyscyplinach sportowych; Stylizowane góry, płatki śniegu. Część elementów wykonana w kolorze.

Monety kolekcjonerskie i okolicznościowe są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CGCCL