0 euro – Kościół Pokoju w Świdnicy

W najbliższym czasie zostanie wyemitowany walor pamiątkowy 0 euro Kościół Pokoju w Świdnicy

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: Kościół Pokoju w Świdnicy
Nominał: 0 euro souvenir
Motyw: PLAX-2021-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Roussana Alex Nowakowska, Rita Lazaro
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 5 000 sztuk. 4 000 sztuk w wersji zwykłej i 1 000 sztuk w wersji anniversary
Emitent: Gmina Miasto Świdnica
Partnerzy Emisji:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”,
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Świdnicy,
Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. 
Data emisji/sprzedaży: 3 grudnia 2021 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy jest największą drewnianą barokową świątynią w Europie. Zabytkowy budynek sakralny wybudowano na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią:

„W wyniku nakazów narzuconych przez ówcześnie panującą na tych obszarach austriacką monarchię Habsburgów, stawianie Kościołów Pokoju wymagało od budowniczych zastosowania pionierskich, kompleksowych rozwiązań konstrukcyjnych i architektonicznych, nigdy wcześniej nie praktykowanych, zwłaszcza na płaszczyźnie architektury drewnianej. Na ich zadziwiającą wyjątkowość składa się również fakt, iż pomimo powszechnego sceptycyzmu wobec trwałości i solidności wzniesionych obiektów, przetrwały one do dnia dzisiejszego. Kościoły Pokoju noszą wyjątkowe świadectwo rozwoju szczególnego rodzaju siły politycznej w dobie siedemnastowiecznej Europy, nasyconej ogromną duchową mocą i zaangażowaniem. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to największe w Europie obiekty sakralne zbudowane w konstrukcji szkieletowo-reglowej. Obydwa protestanckie kościoły zostały wzniesione w połowie XVII wieku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, która spustoszyła wielkie obszary Europy. Podpisując traktat pokojowy w Westfalii w 1648 r. monarcha austriacki zezwolił protestantom z Dolnego Śląska wznieść trzy “kościoły pokoju”. Miały upamiętnić zakończenie wyniszczającej wojny i koniec konfliktu religijnego.”

UNESCO – Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się jednym z trzech obiektów na Dolnym Śląsku obok Hali Stulecia we Wrocławiu i Kościoła Pokoju w Jaworze. W sumie na liście znalazło się, na chwilę obecną, 17 obiektów z Polski.

W Polsce zostały wzniesione trzy Kościoły Pokoju. Trzeci, Kościół Pokoju w Głogowie nie zachował się do naszych czasów. Kościół Pokoju w Świdnicy jest drugim, który znajdzie się na banknocie pamiątkowym 0 euro, obok Kościoła Pokoju w Jaworze wydanego w maju 2021 r.

Walor zostanie wydany z okazji 20. rocznicy wpisania Kościoła Pokoju w Świdnicy na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przód: Na pierwszym palnie wizerunek kościoła otoczony ozdobnym ornamentem. W tle prospekt organowy świątyni. Po prawej stronie herb miasta Świdnicy

Tył: wzór wspólny dla walorów 0 euro souvenir.

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty Pamiątkowe, Kościół Pokoju w Świdnicy