Liberia – wizerunek nowego banknotu obiegowego

12 listopada 2021 r. Bank Centralny Liberii (Central Bank of Liberia; CBL) poinformował o emisji nowej serii monet i banknotów obiegowych.

dolar liberyjski – Liberian dollar
Symbol, skrót waluty: L$
Kod ISO 4217: LRD
Podjednostka – 1/100: cent

CBL rozpocznie wprowadzanie do obiegu nowej waluty dolara liberyjskiego, zaczynając od banknotu o nominale 100 dolarów liberyjskich w grudniu 2021 r.

Pozostałe banknoty o nominale 20, 50, 500, 1 000 dolarów liberyjskich, który będzie pierwszym nominałem w historii liberyjskiej waluty oraz monety o nominale 5 i 10 dolarów liberyjskich mają zostać wprowadzone do obiegu w drugiej połowie 2022 r.

Do czasu decyzji o wycofaniu z obiegu starej serii monet i banknotów, nowa seria będzie w równoległym obiegu. W Liberii prawnym środkiem płatniczym, obok dolara liberyjskiego, jest również dolar amerykański.

Nominał: 100 dolarów liberyjskich
Podłoże: papierowe
Wymiary: 67 х 156 mm ?
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: zielony i różowy
Druk:
Nakład: –
Data emisji: grudzień 2021 r
Wizerunki obecnych banknotów obiegowych dolara liberyjskiego na stronie banknote.ws

Nowy banknot o nominale 100 dolarów liberyjskich jest prawie identyczny jak obecnie znajdujący się w obiegu. Główne zmiany: kolor tła, pasek zabezpieczający, modyfikacja wizerunku postaci – umieszczenie jej w medalionie ze wstążką, podobnie jak w dolarze amerykańskim. W Internecie krążą dwa wizerunki sygnowane logiem CBL – z paskiem zabezpieczającym i bez paska. Na dzień dzisiejszy, wizerunki i specyfikacja techniczna nowego banknotu nie została opublikowana na stronie banku centralnego.

Przednia strona: Nominał słowny powtórzony trzykrotnie; Nazwa państwa; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie; Seria i numer powtórzona dwukrotnie – w poziomie w kolorze czarnym, o zmiennej wielkości fontu oraz w pionie, czerwona o jednakowej wielkości fontu; Po lewej i prawej stronie po 10 ukośnych linii – element rozpoznawczy dla osób niewidomych i niedowidzących; W białym polu, po lewej stronie, znak wodny – herb Republiki Liberii; Pasek zabezpieczający – okienkowy z gwiazdkami; W medalionie wizerunek byłego prezydenta kraju – Williama Tolberta Jr. z imieniem i nazwiskiem na wstędze; Rok, nota prawna, podpisy; Element recto-verso – gwiazda. Godło banku centralnego.

Tylna strona: Nominał cyfrowy powtórzony czterokrotnie; Nazwa państwa; Nominał słowny; Godło banku centralnego; Element recto-verso – gwiazda; Scena przedstawiająca kobietę (sprzedawczynię) z dzieckiem na targu.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CBL, Hot Pepper Liberia