0 euro – Totalizator Sportowy

W najbliższym czasie do sprzedaży trafi walor pamiątkowy 0 euro upamiętniający 65-lecie Totalizatora Sportowego

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – 65 lat Totalizatora Sportowego
Nominał: 0 euro souvenir
Motyw: PLAZ-2021-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Mariusz Fransowski
Cena sprzedaży: 30 złotych
Nakład: 3 000 sztuk
Emitent: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Partner emisji: Totalizator Sportowy; Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. 
Data emisji/sprzedaży: 18 grudnia 2021 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Totalizator Sportowy powstał 17 grudnia 1955 r. Jego głównymi obszarami działalności są gry liczboweloterie pieniężne i zakłady wzajemne. Jest właścicielem loterii Lotto. Nadzór właścicielski nad Totalizatorem Sportowym sprawuje Ministerstwo Finansów. Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych Totalizator Sportowy jest monopolistą w dziedzinie salonów gier na automatach, gier liczbowych i loterii pieniężnych w Polsce. Do ceny każdego zakupionego zakładu gier liczbowych doliczana jest dopłata w wysokości 25% ceny zakładu. W przypadku loterii pieniężnych dopłata ta wynosi 10% ceny losu. Kwoty wpłaconych dopłat trafiają docelowo na rachunek Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (75% wpływów z dopłat), Funduszu Promocji Kultury (20% wpływów z dopłat), Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (4% wpływów z dopłat) oraz Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (1% wpływów z dopłat). Od marca 2020 roku przedsiębiorstwo zbiera 10% ze sprzedaży kuponów Lotto w Internecie na walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami.

Przód: Na pierwszym planie sylwetki sportowców różnych dyscyplin. Logo Totalizatora Sportowego. Logo obchodów 65-lecia. Napisy: TOTALIZATOR SPORTOWY / NAJWIĘKSZY MECENAS SPORTU I KULTURY oraz hasztag #WielkieChwile.

Tył: wzór wspólny dla walorów 0 euro souvenir.

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty Pamiątkowe, Totalizator Sportowy – Wikipedia