Gibraltar – nowy banknot obiegowy

1 grudnia 2021 r. Rząd Gibraltaru (HM Government of Gibraltar) wyemitował nowy banknot obiegowy

funt gibraltarski – Gibraltar pound
Symbol, skrót waluty: £ – funt; p – pens
Kod ISO 4217: GIP
Podjednostka – 1/100: pens

Banknot jest nieco mniejszy niż obecny banknot o wartości 5 funtów szterlingów i zawiera nowe zabezpieczenia. Zmianie, oprócz kolorystyki, uległ motyw na tylnej stronie – fortyfikacja Moorish Castle została zastąpiona wizerunkiem mostu Windsor. Nowe banknoty z prefiksem (seria) B/AA będą emitowane od 1 grudnia 2021 r.

Rząd Gibraltaru poinformował także o wycofaniu i demonetyzacji banknotów o nominale 5 funtów szterlingów z prefiksem (seria) A/AA. Banknoty te będą nadal akceptowane przez banki do końca stycznia 2022 r. Po tej dacie te banknoty przestały być prawnym środkiem płatniczym, a ich wymiana będzie możliwa w siedzibie Ministerstwa Finansów, Departamentu Skarbu,

Funt gibraltarski jest sztywno powiązany z funtem szterlingiem w stosunku 1:1. Na banknotach widnieje nazwa funt szterling. Obok lokalnego funta w powszechnym obiegu jest także (kontynentalny) funt szterling oraz euro. Szczególe informacje dostępne są w przewodniku.

Nominał: 5 funtów szterlingów
Podłoże: papierowe
Wymiary: 125 x 65 mm
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: zielono-beżowy
Druk: De La Rue
Data emisji: 1 grudnia 2021

Przednia strona: Wizerunek Jej Królewskiej Mości Elżbiety II; Symbol i nominał waluty: £5, powtórzony trzykrotnie; Nazwa emitenta; Herb Gibraltaru; Element recto-verso w kształcie wieży twierdzy; Nominał słowny; Noty prawne, podpisy, data; Seria i numer powtórzona dwukrotnie o zmiennej wielkości fontu. W pionie czarna, w poziomie czerwona. Seria zapisana w postaci ułamkowej; Stylizowana litera G; Okienkowy pasek zabezpieczający ze zmienna kolorystyką, efekty dynamiczne – PUREIMAGE™; Znak wodny – wizerunek Elżbiety II (? z cyfrą (nominałem) 5).

Tylna strona: Wizerunek wiszącego mostu Windsor na Gibraltarze – wycinek z panoramą i schemat z podpisem; Nazwa emitenta; Symbol i nominał waluty; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie; Nominał słowny; Element recto-verso, W tle stylizowany napis Gibraltar oraz kontur Europy.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: gibraltar.gov.gi, gibraltargovernment