Kazachstan – banknot okolicznościowy

1 grudnia 2021 r. Narodowy Bank Kazachstanu (Қазақстан Ұлттық Банкі, NBK) wyemitował banknot okolicznościowy z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Republikę Kazachstanu niepodległości

tenge – теңге
Symbol, skrót waluty: ₸
Kod ISO 4217: KZT
Podjednostka – 1/100: tiyn

Po raz pierwszy na świecie zastosowano zdemetalizowany pasek, umieszczony wzdłuż całego pionu banknotu i zawierający holograficzne wizerunki nominału, logo 30-lecia Niepodległość i faksymile obecnego prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. Banknot posiada 27 zabezpieczeń. Wzór banknotu utrzymany jest w tym samym stylu, co banknoty będące w obiegu. Jest to drugi banknot okolicznościowy wyemitowany z okazji rocznicy niepodległości. Pierwszy banknot okolicznościowy z portretem Elbasy (przywódcy narodu, pierwszego prezydenta Kazachstanu) o nominale 10 000 tenge został wyemitowany w 2016 roku i zbiegł się w czasie z 25. rocznicą odzyskania przez Republikę Kazachstanu Niepodległości.

Nazwa: Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 30 жылдығына
Nominał: 20 000 tenge
Podłoże: hybrydowe, Durasafe – kompozyt papieru i polimeru
Wymiary: 155 x 79 mm
Orientacja: strona przednia w pionie, strona tylna w poziomie
Dominujący kolor: szary
Druk: Drukarnia Narodowego Banku Kazachstanu
Nakład:
Data emisji: 1 grudnia 2021
Cena emisyjna/sprzedaży: nominalna
dodatkowy opis banknotu na stronie banku centralnego

Przednia strona: Logo i nazwa banku centralnego; Pasek holograficzny ciągnący się przez całą wysokość banknotu: Godło Republiki Kazachstanu (złota metaliczna farba, zabezpieczenie przed kopiowaniem, INTALIGO). Poniżej godła przeźroczysta folia w kształcie ptaka, z wytłoczonym ornamentem. Okienka z dynamicznymi efektami, zmieniające kolor od złotego do zielonego w zależności od kąta patrzenia. W poszczególnych okienkach, od góry: liczba (nominał): 20000, logo 30-lecia, faksymile prezydenta. W środkowej części paska (pod nominałem słownym) liczna (nominał): 20000 widoczny pod światło; Po środku, na górze, element holograficzny z dynamicznym efektem. Portret pierwszego prezydenta kraju Nursułtana Nazarbajewa, flaga państwa, liczba (nominał): 20000; Poniżej, w owalu, znak wodny tonalny, z powtarzającymi się liczbami (nominałami) 20000; Na górze, po prawej stronie, flaga Kazachstanu; Poniżej element recto-verso; Seria i numer powtórzona dwukrotnie: w poziomie o zróżnicowanej wielkości fontu oraz w pionie ze znakami o różnej wielkości; Nominał słowny; Nominał cyfrowy, powielony, nachodzący na siebie; Wzdłuż dłuższych krawędzi banknotu element identyfikacyjny dla osób niewidomych i niedowidzących – po siedem trójkątów o rożnych wymiarach i niepełnym kształcie; W tle kształty geometryczne.

Kompozycja główna: Pomnik „Қазақтың елі” (kraj Kazachów) na Placu Niepodległości w Nur-Sułtanie, symbol niepodległości; Łuk triumfalny „Мәнгілік Ел” (Wieczny Kraj) w Nur-Sułtanie; Stado gołębi, symbol pokoju; Ozdobny element prezentujący tradycyjny wzór „Басқұр” (Baskur), wykorzystywany do ozdabiania jurt.

Tylna strona: Przeźroczysta folia w kształcie ptaka z wytłoczonym ornamentem; Rok emisji; Logo rocznicowe z napisem okolicznościowym (SPARK). W zależności od kąta patrzenia kolor zmienia się od złotego do zielonego; Pod napisem rocznicowym liczna (nominał): 20000, widoczna pod światło; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie; Na dole, po prawej stronie nominału, element recto-verso; Nominał słowny; Po krótszych bokach wzór geometryczny wykonany farbą opalizującą. W zależności od kąta patrzenia ujawnia się złocisty połysk.

Motyw główny: Portret pierwszego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa z imieniem i nazwiskiem, oraz opisem w trzech wierszach: NURSUŁTAN NAZARBAJEW PIERWSZY PREZYDENT REPUBLIKI KAZACHSTANU – ELBASY (Elbasy – tytuł nadany prezydentowi w 2010 r., oznaczający „przywódca narodu”); W tle kontur państwa, w nim panorama stolicy Nur-Sułtan z pałacem prezydenckim.

Banknoty okolicznościowe są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBK