Słowacja – ograniczenie stosowania monet 1 i 2 centów do płatności gotówkowych

Narodowy Bank Słowacji (Národná banka Slovenska; NBS) poinformował o ograniczeniu stosowania monet o nominale 1 i 2 centów do płatności gotówkowych od 1 lipca 2022 r.

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Propozycja ograniczenia stosowania monet 1 i 2 centów do płatności gotówkowych padła w czerwcu 2020 r. Słowacki Parlament zatwierdził nowelizację ustawy o cenach 2 listopada 2021 r. Nowelizacja mówi o zaokrąglaniu płatności gotówkowych, nie dotyczy więc płatności bezgotówkowych (płatności kartą, przelewów).

Banki centralne strefy euro nie mają uprawnień do decydowania o wycofaniu z obiegu monet i banknotów euro. Kompetencje te posiada tylko Komisja Europejska. Poszczególne państwa mogą jednak wprowadzić ograniczenia w ich stosowaniu w praktyce, w tym w formie zaokrąglania cen. Rozwiązanie to funkcjonuje we Włoszech, Belgii, Irlandii, Finlandii i Holandii, rozważane jest obecnie także w Estonii. Podobny mechanizm stosują również państwa z własnymi walutami narodowymi. Słowacja zastawała to rozwiązanie wcześniej, do monet o nominale 10 i 20 halerzy (korony słowackiej), przed przyjęciem euro. W Polsce pomysł wycofania monet 1 i 2 groszowych pojawia się przestrzeni publicznej od lat, jednak nie są podejmowane żadne konkretne kroki.

Według symulacji NBS (opartych także o wcześniejsze doświadczenia z koroną słowacką) konsument zapłaci więcej za zakupy gotówkowe od 0 do 2 centów miesięcznie.

W praktyce, monety o nominale 1 i 2 centów pozostaną prawnymi środkami płatniczym oraz będą akceptowane w płatnościach gotówkowych. Nie będą jednak wydawane i zaprzestanie się ich produkcji. Sposób zaokrąglania cen na Słowacji będzie następujący:

 • ceny kończące się 1 lub 2 centami będą zaokrąglane w dół do 0 (zera)
  np. 3,11 euro zostanie zaokrąglone do 3,10 euro; 4,82 euro do 4,80 euro
 • ceny kończące się 3 lub 4 centami będą zaokrąglane w górę do 5 (pięciu)
  np. 6,33 euro do 6,35 euro; 0,44 euro do 0,45 euro
 • ceny kończące się 5 centami pozostają bez zmian
 • ceny kończące się 6 lub 7 centami będą zaokrąglane w dół do 5 (pięciu)
  np. 1,66 euro do 1,65 euro; 173,37 euro do 173,35 euro
 • ceny kończące się 8 lub 9 centami będą zaokrąglane w górę do 0 (zera)
  np. 8,88 euro do 8,90 euro; 12,19 euro do 12,20 euro

Decyzja o ograniczeniu (w strefie euro) lub wycofaniu (własna waluta) z obiegu monet o najniższych nominałach ma swoje uzasadnienie, zarówno ekonomiczne jak i środowiskowe. Na Słowacji znajduje się w obiegu 522 miliony sztuk nominałów 1 i 2 centów. Szacuje się, że ok. 60% monet 1 centowych i 40% monet 2 centowych jest „gubione”. Tyle monet nie wraca do obiegu czy to z powodu faktycznego zgubienia czy odkładania w domu. Niedobory te trzeba uzupełniać biciem nowych, co powoduje znaczące koszty. Do korzyści ekonomicznych niewątpliwie należy obniżenie kosztów produkcji, obsługi, dystrybucji. Do korzyści środowiskowych zaliczyć możemy, ograniczenie emisji CO2 (transport), plastiku (pakowanie), oraz skażenie środowiska metalami.


Dozwolone użycie zawartości pod warunkiem podania linku do wpisu lub do bloga news.notafilia.pl

Źródło: 5penazi.sk