Irlandia Północna – AIB wycofuje z obiegu własne banknoty

Allied Irish Banks (AIB) poinformował o dacie wycofania z obiegu własnych banknotów denominowanych w funcie szterlingu Banku Anglii

AIB jest jednym z czterech banków komercyjnych działających w Irlandii Północnej (Wielka Czwórka Irlandii Północnej), mający prawo emisji własnych banknotów denominowanych w funtach szterlingach.

Obecny AIB emitował banknoty od 1852 r., jako:
– Provincial Bank of Ireland Ltd., od 1852 r. do 1976 r.
– Allied Irish Banks Ltd., od 1977 do 1986 r,
– Allied Irish Banks PLC, od 1987 do 1993 r.

W lutym 1993 r. bank podjął decyzję o zaprzestaniu emisji własnych banknotów i rozpoczął proces ich wycofywania z obiegu, zastępując je banknotami funta szterlinga Banku Anglii i innymi denominowanymi w funtach szterlingach Banku Anglii. Od 30 czerwca 2020 r. wydawane już były (w banku i bankomatach) tylko banknoty funta szterlinga Banku Anglii lub innych denominowanych w tej walucie.

Wszystkie banknoty, wyemitowane od 1852 do 1993 r. będą honorowane w transakcjach do 30 czerwca 2022 r., W dniu 1 lipca przestaną być legalnym środkiem płatniczym (funty banków komercyjnych nigdy nie były prawnymi środkami płatniczymi) i będzie je można wymienić bezterminowo i bezpłatnie w oddziałach AIB, po wartości nominalnej (at par) na banknoty funta szterlinga Banku Anglii lub inne banknoty denominowane w funtach szterlingach Banku Anglii.

Wymiana banknotów, po wartości nominalnej i bezpłatnie, będzie możliwa także przez dwa lata (do 30 czerwca 2024) w urzędach Poczty Królewskiej (Royal Mail).

Klienci AIB mieszkający poza granicami Irlandii Północnej, głównie w Republice Irlandii, będą mogli wymienić posiadane banknoty (na tych samych zasadach) we wszystkich oddziałach AIB poza granicami. Posiadacze banknotów, nie będący klientami AIB, będą to mogli zrobić tylko w wybranych oddziałach.

Wizerunku banknotów ostatnich emisji, sygnowanych nazwą First Trust Bank:

Banknot o nominale 10 funtów szterlingów, 2012

Banknot o nominale 20 funtów szterlingów, 2009

Banknot o nominale 50 funtów szterlingów, 2009

Banknot o nominale 100 funtów szterlingów, 1998

Dowiedz się więcej:
Wizerunki pozostałych banknotów na stronie banku: Our Banknote Series – AIB (NI) (aibni.co.uk)
Banknoty Irlandii Północnej na stronie Bank Note Museum: NORTHERN IRELAND OVERVIEW (banknote.ws)
Przewodnik po funcie szterlingu

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: AIB