0 euro – Szczecin

W najbliższym czasie do sprzedaży trafi walor pamiątkowy 0 euro souvenir poświęcony Wałom Chrobrego w Szczecinie

Seria/nazwa: Szczecin – Wały Chrobrego
Nominał: 0 euro souvenir
Motyw: PLBE-2022-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Mariusz W. Brzeziński
Cena sprzedaży: 30 złotych
Nakład: 5 000 sztuk
Emitent: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Data emisji: 5 luty 2022 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Wały Chrobrego, wcześniej znane jako Taras Hakena (niem.: Hakenterrasse) – taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące, wraz z Muzeum Narodowym w SzczecinieZamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba, nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Zaprojektowane i wzniesione według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902–1921 z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena, na cześć którego został taras pierwotnie nazwany.

Przednia strona: Panoram z zabudową, prawdopodobnie z czasów niemieckich; Pieczęć lub herb – głowa gryfa (nawiązująca do dynastii Gryfitów) na tarczy z koroną, podtrzymywana przez dwa lwy szwedzkie, z datą 1659 r. Lwy zostały dodane po 1660 r. przez króla szwedzkiego Karola XI w dowód uznania za obronę miasta przed wojskami cesarskimi i brandenburskimi podczas oblężenia 1659 (epizod potopu szwedzkiego)

Tylna strona: wspólna dla walorów 0 euro souvenir.

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty Pamiątkowe