Bank of Scotland – nowy banknot obiegowy

4 kwietnia 2022 r. Bank of Scotland (Bank Szkocji – prywatny bank emitujący lokalne funty szterlingi) zaprezentował nowy banknot obiegowy. Banknot o nominale 100 funtów szterlingów zostanie wydrukowany na podłożu polimerowym i wprowadzony do obiegu 9 maja 2022 r.

funt szterling – pound sterling
Symbol, skrót waluty: £ – funt; p – pens
Kod ISO 4217: GBP
Podjednostka – 1/100: pens

Będzie to ostatni nominał banknotu obiegowego serii Mosty który zostanie wydrukowany na podłożu polimerowym. Do tej pory wyemitowane zostały nominały: 5, 10, 20, 50 funtów szterlingów oraz wersje okolicznościowe/kolekcjonerskie nominałów: 5 (w nakładzie 40 sztuk) i 20 funtów szterlingów. Druk wykona prawdopodobnie De La Rue na podłożu SAFEGUARD®.

W dniu wprowadzenia banknotu do obiegu odbędzie się aukcja 92 banknotów z prefiksem FM (inicjały Flory) 0raz 92 banknotów z prefiksem AA i kilku niespodzianek. Pieniądze zebrane z aukcji trafią do partnera charytatywnego banku, Mental Health UK oraz Royal Free Charity w Londynie.

Przednia strona banknotu graficznie nawiązuje do polimerowej serii Mosty (The Bridges Series). Tylna strona prezentuje historię Flory Murray.

Flora Murray (1869–1923) – szkocka pionierka medycyny, członkini Women’s Social and Political Union sufrażystek. Od 1914 roku do końca życia mieszkała ze swoją życiową partnerką i koleżanką doktor Louisą Garrett Anderson. Urodziła się w Murraythwaite w Szkocji. Przed rozpoczęciem studiów medycznych w London School of Medicine for Women, kształciła się zarówno w Anglii, jak i w Niemczech. Ukończyła edukację medyczną na Uniwersytecie w Durham, otrzymując tytuł MB BSc w 1903 i MD w 1905. Po ukończeniu edukacji pracowała jako lekarz w Belgrave Hospital for Children w Londynie, a następnie jako anestezjolog w Chelsea Hospital for Women. Murray była zaangażowana w walkę o prawa wyborcze kobiet będąc działaczką Krajowego Związku Stowarzyszeń Kobiet Sufrażystek Millicent Fawcett, później także Związku Społeczno-Politycznego Kobiet. W 1912 wraz z dr Louisą Garrett Anderson założyła w Londynie Szpital Kobiecy dla Dzieci, który zapewniał opiekę zdrowotną dzieciom z klasy robotniczej, a kobietom lekarzom dał jedyną możliwość zdobycia doświadczenia klinicznego w pediatrii w Londynie.

Po wybuchu I wojny światowej Murray i jej partnerka Anderson założyły Women’s Hospital Corps (WHC), zatrudniający kobiecy personel. Rząd brytyjski podchodził sceptycznie do kobiet lekarzy, dlatego swoje usługi zaoferowały Francuskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Flora została mianowana głownym lekarzem (Médecin-en-Chef), a Louisa została mianowana głównym chirurgiem.

Z zapisków pamiętnika Murray wynika, że przedstawiciele brytyjskiego Urzędu Wojennego byli zdumieni, gdy odkryli szpital prowadzony przez Brytyjki. Będąc pod wrażeniem ich skuteczności zaczęli traktować ich placówkę jako brytyjski szpital pomocniczy, a nie francuski. W 1915 roku rząd brytyjski, w uznaniu ich zasług i skuteczności, zaprosił je do prowadzenia dużego szpitala w Londynie. W czasie wojny Szpital Wojskowy przy Endell Street, często nazywany „Szpitalem Sufrażystek”. leczył prawie 50 000 żołnierzy. Po zakończeniu wojny Flora wróciła do szpitala Harrow Road, gdzie kontynuowała swoją pracę jako prywatny lekarz.

Zmarła w Londynie w lipcu 1923 r., w wieku 54 lat, wkrótce po operacji przeciw chorobie nowotworowej. Jej ukochana Loisa była z nią do samego końca.

Wpis zostanie uzupełniony o brakujące opisy techniczne po ich oficjalnym upublicznieniu przez bank.

Przód: Nominał z symbolem waluty w pionie; Folia holograficzna z portretem Flory Murray oraz kopuła siedziby banku, z efektem zorzy polarnej; Seria i numer czarna o jednakowej wielkości fontu; Nota prawna; Wizerunek Sir Waltera Scotta z tytułem, imieniem i nazwiskiem; Nitka zabezpieczająca ze słownym nominałem; Seria i numer seryjny czerwony o jednakowej wielkości fontu w pionie; Logo i nazwa banku w pionie; Nominał w poziomie, wykonany techniką Spark®; Podpisy; Element recto-verso; Herb Banku Szkocji; Element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych – 5 grup z czterema kropkami, tłoczenie; Motywy roślinne – oset; Siedziba Banku Szkocji w The Mound, pomiędzy folią i portretem; W prawym dolnym rogu napis ICONIC; Dominujący kolor – zielony.

Tył: Symbol waluty i nominał; Pasek zabezpieczający; Portret Flory Murray, z obrazu autorstwa Francisa Dodda z 1921 r., z tytułem, imieniem i nazwiskiem oraz latami życia. Na jej portrecie napis: Scottish Medical Pioneer (szkocki pionier w medycynie); Logo i nazwa banku; Nominał; Pod nim budynek siedziby banku; Folia holograficzna; Słowny nominał i nazwa waluty w pionie; Element recto-verso; W tle, po lewej, kobiety z noszami i karetka z żołnierzem przed szpitalem, po prawej Murray (?) przy biurku, obok kobiety z noszami i karetka; Elementy kwiatowe – oset i fragmenty tekstu; Dominujący kolor – zielony.

Pozostałe wizerunki i opis polimerowych banknotów Banku Szkocji
Wizerunki banknotów Banku Szkocji w Bank Note Museum


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank of Scotland, lloydsbankinggroup.com, ireland-live.ie