0 euro – Elbląg

8 kwietnia 2022 r. do sprzedaży trafi walor pamiątkowy 0 euro souvenir Elbląg

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Firma Banknoty Pamiątkowe zmieniała zasady prezentacji i zapowiedzi emisji nowych walorów kolekcjonerskich. Osoby zainteresowane szczegółami technicznymi, zachęcam do sprawdzania informacji na stronie firmy

Seria/nazwa: Elbląg
Nominał: 0 euro souvenir
Motyw: PLBF-2022-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Joanna Franczykowska
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 5 000 sztuk
Emitent: Miasto Elbląg i PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Partner emisji: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Data emisji: 8 kwietnia 2022 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Elbląg (łac. Elbinga, Elbingum, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, kaszub. Jelbiąg, Elbiąg) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce i Niemczech (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Elbląg to najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Jego wyjątkowe położenie geograficznie czyni go atrakcją turystyczną.

Przednia strona: Po lewej stronie Brama Targowa; Pomnik Piekarczyka; Statek ma pochylni Kanału Elbląskiego; Nad statkiem herb Elbląga; Poniżej najstarsza znana pieczęć Elbląga.

Tylna strona: Wspólna dla walorów 0 euro souvenir.

Pieczęć – na otoku łaciński napis ✠ SIGILLUM BURGENSIUM • IN • ELVIGGE, co tłumaczy się „Pieczęć Obywateli Elbląga”. Rysunek przedstawia kogę z charakterystycznym dla statków bałtyckich sterem, nieproporcjonalnie dużego żeglarza, nad którym znajduje się krzyż.

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty pamiątkowe