Czechy – walor kolekcjonerski

České dukáty zaprezentowały walor kolekcjonerski ‎Chwała Ukrainie‎. Walor powstał w geście solidarności z Ukrainą po rosyjskiej inwazji 24 marca 2022 r. Cała kwota z zakupu waloru trafi do organizacji charytatywnej Post Bellum, organizującej zbiórkę funduszy na zakup sprzętu ochrony osobistej i środków medycznych.

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Nazewnictwo wykorzystywane we wpisach na blogu jest tożsame z nazewnictwem stosowanym przez producenta. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: Sláva Ukrajině
Nominał: 2022
Wymiary: 194 x 84 mm
Projektant: Eva Hašková
Grawer/ryt: Martin Srb
Dominujący kolor: żółty i niebieski
Nakład: 20 000 sztuk: Dziesięć serii: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, po 2 000 sztuk
Emitent: České dukáty, s.r.o.
Druk: Státní tiskárna cenin, s.p. – Państwowa Drukarnia Papierów Wartościowych
Podłoże: papier bawełniany, zabezpieczony (banknotowy)
Data emisji/sprzedaży: 3 kwietnia 2022
Cena sprzedaży: 1 500 koron czeskich – ok. 284,61 złotych na dzień 8.04.2022 r.
wpisy nawiązujące do emisji solidarności z Ukrainą

Przednia strona: Nominał „2022” powtórzony dwukrotnie, w poziomie i pionie. Z górnego nominału wychodzi wstęga. Nominał i wstęga w kolorach ukraińskiej flagi – niebieskim i żółtym oraz mikrotekstami na wstędze: СЛАВА УКРАЇНІ (CHWAŁA UKRAINIE); Na dole po lewej stronie mały herb Ukrainy; Pod wstęgą, po prawej stronie herby rzymskie cyfry: MMXXII (2022); Na pierwszym planie rzeźba Brzegini, słowiańskiego bóstwa (Берегиня, Berehynia), wieńcząca kolumnę Pomnika Niepodległości na Placu Niepodległości w Kijowie; W tle rozetowe ornamenty z mikrodrukiem: 2022, UKRAINA, UA oraz herbem; Na dolnym białym marginesie imię i nazwisko autorki: EVA HAŠKOVÁ INV. (inv., invenit – wykonał).

Tylna strona: W tle rozety, mapa Europy z zaznaczoną na żółto Ukrainą, mikroteksty: 2022, UKRAINA, УКРАЇНА, UA oraz herbem; Na pierwszym planie ukraińskie flagi oraz najstarszy kościół w Kijowie – katedra św. Zofii; W prawym górnym rogu nominał „2022” w poziomie, w kolorze niebieskim i żółtym; Przy lewej krawędzi na dole powtórzony nominał w pionie; Po prawej na dole jedna z serii i numer. Na dolnym białym marginesie napisy: po lewej emitent „ČESKÉ DUKÁTY, S.R.O.”, po środku drukarnia „STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, PRAHA”; po prawej „PAMĚTÍ NÁRODA” (Pamięć Narodu, odniesienie do organizacji charytatywnej i jej akcji Post Bellum – Pamětí národa pomáháte Ukrajině!).

Podłoże: Papier zawierający 50% bawełny, 0 gramaturze 100 g/m2. Znak wodny – liście lipy. Kolorowe włókna zabezpieczające.

Zabezpieczenia: Papier ze znakiem wodnym i włóknami. Mikroteksty. Druk irysowy. Farby fluorescencyjne widoczne w świetle UV. Dodatkowo, na tylnej stronie, numeracja, w postaci liczby piramidalnej, seria czarna, powtórzona dwukrotnie, w pionie i poziomie, pokryta zieloną farbą fluorescencyjną widoczną w świetle UV. Pozioma.

Techniki druku: offset, letterpress (typografia, druk wypukły)

projekt waloru kolekcjonerskiego.
widok w świetle UV

Walory kolekcjonerskie nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dowiedz się więcej:
Dodatkowe informacje o banknotach i zabezpieczeniach

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: 2022ukrajina.cz, Státní tiskárna cenin