Argentyna – nowe banknoty obiegowe

Aktualizacja: 7 czerwca 2023, 14 lipca 2023. 28 lipca 2023,

Bank Centralny Republiki Argentyńskiej (Banco Central de la República Argentina; BCRA) wraz z Mennicą Argentyńską (Casa de Moneda) zaprezentowali nową serię banknotów obiegowych

peso argentyńskie – peso argentino
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: ARS
Podjednostka – 1/100: centavos

Nową serię banknotów zaprezentowano w Muzeum Dwustulecia Casa Rosada w dniu 23 maja (o godzinie 22 czasu polskiego). Emisja skalda się z czterech nominałów: 100, 200, 500 i 1 000 peso argentyńskich.

Zapowiedź emisji nowej, piątej serii padła w marcu 2022 r, W miejsce wizerunków fauny powróciły portrety wybitnych Argentyńczyków wraz ze scenami z ważnych wydarzeń historycznych, które inicjowali i/lub brali udział. Banknoty zostały również wyposażone w elementy identyfikacyjne dla osób niedowidzących i niewidomych oraz nowsze zabezpieczenia. Zachowano kolorystykę oraz wymiary poprzedniej serii, a także powrócono do poziomej orientacji banknotów.

Krytycy nowej serii wskazują, że w obecnej sytuacji ekonomicznej Argentyny (inflacja 58% w skali roku) zachowanie nominałów poprzedniej serii i poprzestanie na najwyższym nominale wynoszącym 1 000 peso argentyńskich było decyzją polityczną (nastroje ludności) a nie ekonomiczną. Najwyższy nominał ma wartość ok. 8,5 dolara amerykańskiego, ok. 36 złotych, przy oficjalnym kursie wymiany (nieoficjalnie połowa tych wartości), Niższe nominały, ze względu na niską siłę nabywczą, są rzadko wykorzystywane i generują wysokie koszty obsługi (druk, magazynowanie, koszt dystrybucji, utylizacja). Duże firmy są obarczane kosztami manipulacyjnymi (5% prowizji), jeżeli depozyt zawiera więcej niż 85% nominałów 200 peso argentyńskich i niższych. Należy wspomnieć, że w 2020 roku były plany emisji, bez określonej daty, banknotu o nominale 5000 peso argentyńskich.

Banknoty starszych emisji zachowają statusu prawnego środka płatniczego i pozostaną w obiegu.

Banknoty zostaną opisane w osobnych wpisach. Według doniesień prasowych z czerwca 2023 r., plan emisji banknotu o nominale 5 000 peso argentyńskich zostało zawetowany przez prezydenta Argentyny. Ponadto, banknoty mają być drukowane w Brazylii i Chinach – jednak są to nieoficjalne informacje i zostaną zweryfikowane przy nowych wpisach na ten temat

Cechy wspólne:
Podłoże: papierowe
Orientacja: pozioma
Wymiary: 155 x 65 mm
Druk: Casa de Moneda
Data emisji: nominały będą wprowadzane do obiegu sukcesywnie
nominał 1 000 peso argentyńskich: 14 lipca 2023 r.
nominał 200 peso argentyńskich: wrzesień 2023 r.

Wizerunki banknotów poprzednich serii na stronie Banku Centralnego Argentyny
Wizerunki obecnych i historycznych banknotów Argentyny na stronie banknote.ws

Przednia strona: Nominał liczbowy; Poniżej nazwa banku centralnego; Poniżej znak wodny – powtórzony portret postaci z akronimem imienia i nazwiska; Po lewej na dole element recto-verso – nominał; Pasek zabezpieczający z akronimem banku: BCRA i nominałem; Konturowy nominał w pionie; Portret; Po prawej stronie portretu na górze element wykonany farbą zmienną optycznie (OVI), o rożnych kształtach z nominałem. Kształty nawiązują do dziedzictwa kulturowego i historycznego; Poniżej słowny nominał i nazwa waluty; Poniżej imię i nazwisko postaci; Na dole element w postaci wstęgi z akronimem nazwy kraju: RA, elementem kwiatowym, nominałem liczbowym i słownym; Po prawej stronie elementy identyfikacyjne dla osób niedowidzących i niewidomych, za wyjątkiem nominału 1 000 peso, na którym element ten jest na górze po lewej stronie; W tle elementy roślinne i geometryczne.

Tylna strona: Po lewej stronie pionowy numer i seria o jednakowej wielkości fontu w kolorze czerwonym; Nominał liczbowy; Poniżej nazwa państwa i motto: EN UNIÓN Y LIBERTAD (W JEDNOŚCI I WOLNOŚCI); Nazwa sceny; Poniżej herb Republiki Argentyńskiej; Narodowy symbol Słońce Majowe; Historyczna scena związana z postacią z przedniej strony; Pod nią nazwa drukarni i nominał; Na górze po prawej numer i seria czarna o zmiennej wielkości fontu; Poniżej podpisy; Znak wodny; Element recto-verso

100 peso argentyńskich:
Przód: María Eva Duarte de Perón; Element OVI – róża
Tył: Scena związana z przyjęciem ustawy o prawach wyborczych kobiet ley 13 010, 3 września 1947 r.; Głosujące kobiety; W tle budynek Szkoły Pielęgniarstwa otwartej w 1948 r.
Dominujący kolor: fiolet

200 peso argentyńskich:
Przód: Martín Miguel de Güemes i Juana Azurduy; Element OVI – pończo
Tył: Scena związana z Wojną Gaucho, 1814-1825
Dominujący kolor: niebieski

500 peso argentyńskich:
Przód: María Remedios del Valle i Manuel Belgrano; Element OVI – Słońce Majowe
Tył: Scena przedstawiająca przysięgę na Flagę (ustanowienie flagi Argentyny), 27 luty 1812 r.
Dominujący kolor: zielony

1 000 peso argentyńskich:
Przód: José de San Martín; Element OVI – płomienie
Tył: Scena przedstawiająca przeprawę przez Andy, 17 stycznia 1817 r.
Dominujący kolor: pomarańcz
opis na stronie banku centralnego

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: BCRA