Pakistan – zmiany w planie emisji banknotów okolicznościowych

Aktualizacja: 20 czerwca 2022

W 2021 r. Pakistan Security Printing Corporation (PSPC; Pakistańska Drukarnia Druków Zabezpieczonych) należąca do Państwowego Banku Pakistanu (بینک دَولتِ پاکِستان Bank of Pakistan, SBP) opublikowała na swojej stronie ogłoszenie o przetargu na wykonanie druku banknotów okolicznościowych na podłożu polimerowym.

Banknoty mają zostać wydane z okazji 75, rocznicy niepodległości Pakistanu oraz 75-lecia powstania Państwowego Banku Pakistanu, w nakładzie po 100 000 000 sztuk. Banknot z okazji rocznicy niepodległości ma się ukazać 14 sierpnia 2022 r., a banknot z okazji rocznicy powstania banku centralnego 1 lipca 2023 r. Nominały nowych banknotów mają opiewać na 75 rupii pakistańskich. Druk banknotu z okazji rocznicy niepodległości miała wykonać De La Rue (Wielka Brytania), a druk banknotu z okazji rocznicy powstania banku centralnego CCL Secure (Australia). Łączny koszt druku został wyceniony na 6,64 mln dolarów amerykańskich i miał zostać pokryty ze środków własnych SBP.

Pakistan planuje przejście z podłoża papierowego banknotów obiegowych na podłoże polimerowe. Wyżej wymienione banknoty okolicznościowe miały posłużyć jako testowy program pilotażowy (odporność polimeru na warunki klimatyczne Pakistanu, odbiór społeczny) przed podjęciem ostatecznej decyzji.

4 czerwca 2022 r. ukazał się artykuł, w którym premier Pakistanu odrzucił pomysł banku centralnego na produkcję banknotów poza granicami kraju. Ma to związek z obecną sytuacja gospodarczą kraju (na którą wpływ ma także pandemia COVID-19 oraz Wojna w Ukrainie) i malejącymi rezerwami walut obcych. Podczas posiedzeń w tej sprawie, minister finansów zaproponował druk banknotów w kraju, co zostało zaaprobowane przez rząd 13 maja 2022 r.

W okolicach 16 czerwca, według informacji pojawiających się w serwisach internetowych, rząd Pakistanu zaaprobował druk banknotów na podłożu papierowym, który ma zostać wykonany w kraju.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: tribune.com.pk, propakistani.pk, The Educationist Hub