Watykan – medal solidarności z Ukrainą

20 maja 2022 r. Biuro Marketingu Filatelistycznego i Numizmatycznego (L’Ufficio per la Commercializzazione Filatelica e Numismatica; CFN) wprowadziło do sprzedaży medal Pokój w Ukrainie.

Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Ojcu Świętemu na działalność charytatywną na rzecz narodu ukraińskiego. Medal zaprojektowały Orietta Rossi i Daniela Longo

Seria/nazwa: Pace in Ucraina
Metal: Ag 925
Masa: 23 g
Średnica: 35 mm
Standard: medal odlewany
Rant: ?
Mennica: AVS – Alberti Visconti Senesi Metals Manufacturing; Bergnano, Włochy
Data emisji: 20 maja 2022 r.
Nakład: według zapotrzebowania
Cena sprzedaży: 50 euro

wpisy nawiązujące do emisji solidarności z Ukrainą

Awers: Na pierwszym planie gołąbek pokoju z gałązką oliwną; Na dole po lewej stronie herb papieża Franciszka; Na górze fragment modlitwy, którą papież odmówił podczas audiencji generalnej 16 marca 2022 r.: SIGNORE GESÙ, NATO SOTTO LE BOMBE / DI KYIV, MORTO IN BRACCIO ALLA / MAMMA IN UN BUNKER DI KHARKIV, / MANDATO VENTENNE AL FRONTE, ABBI PIETÀ DI NOI. (Panie Jezu, urodzony pod bombami spadającymi na Kijów, który zginął w ramionach matki w bunkrze w Charkowie, 20-latek wysłany na front, zmiłuj się nad nami.); Napisy: FRANCISCUS PONT.MAX.AN.X MMXXII – łacińskie imię papieża, 10-ty rok pontyfikatu, 2022; Podpis autorki Danieli Longo.

Rewers: Napis POKÓJ w języku łacińskim: PAX i ukraińskim: МИР; Trzy osoby uciekające ze zniszczonego bombami miasta, całe życie w walizce i pluszowej zabawce w dłoni, prowadzone przez młodą matkę, która zbliża się do nas, wzywając nas z powrotem do obowiązku gościnności i solidarności; Podpis autorki Orietty Rossi.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CFN