Polska – znaczek, arkusz, koperta FDC, datownik

20 czerwca 2022 r. Poczta Polska wyemituje zestaw filatelistyczny składający się ze znaczka, arkusza, koperty FDC i okolicznościowego datownika z okazji 100. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski.

Z tej samej okazji, 9 czerwca 2022 r,, Narodowy Bank Polski (NBP) wyemitował monetę kolekcjonerską

Nazwa: 100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski
Autor projektu: Adam Kultys
Liczba znaczków: 1
Arkusz sprzedażny: 12 znaczków
Wartość: 3,60 złotych
Nakład: 144 000 sztuk
Technika druku: offset
Druk: PWPW S.A.
Format znaczka: 31,25 x 43 mm
Papier: fluorescencyjny
Data wprowadzenia do obiegu: 20 czerwca 2022 r.
Cena sprzedaży: będzie opublikowana w dniu emisji
znaczek: czysty 3,60 złotych, stemplowany 2,66 złotych
koperta FDC:
arkusz: czysty 43,20 złotych, stemplowany 31,92 złotych

koperta FDC (First Day Cover) – koperta Pierwszego Dnia Obiegu, wydawana w dniu ukazania się danej emisji


Znaczek: Napis: 100. rocznica powrotu / Górnego Śląska do Polski. Obok: Powitanie gen. S. Szeptyckiego / w Katowicach; Poniżej wstęga w kolorach flagi Rzeczypospolitej Polskiej; Koloryzowane archiwalne zdjęcie przedstawiające wkroczenie wojsk polskich z generałem Szeptyckim, 20 czerwca 1922 r.; Na dole nazwa państwa: Polska; Poniżej nazwa drukarni, rok emisji i autor: PWPW S.A. 2022 / A. Kultys; Po prawej stronie nominał i skrót waluty: 3,60 zł.

Arkusz: Tło arkusza – archiwalne zdjęcia z uroczystości powitania wojsk polskich. Po prawej stronie wstęga w barwach flagi Polski, z orłem śląskim na górze; Na górze, po środku, napis okolicznościowy: 100. rocznica powrotu / Górnego Śląska do Polski; Po lewej stronie kod QR. Na dole kod kreskowy; Dwanaście znaczków w układzie 4×3.

Koperta FDC: Częściowo transparentne, archiwalne zdjęcie z wkroczenia wojsk polskich do Katowic. Na pierwszym planie wstęga w barwach polskiej flagi ze wzorem orła śląskiego 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty; Na górze napis: Pierwszy Dzień Obiegu FDC Poczta Polska S. A. / Proj. A. Kultys; Poniżej orła: 100. rocznica / powrotu Górnego Śląska do Polski. Poniżej legenda opisującą zdjęcie oraz orla: Wkroczenie wojsk polskich na Śląsk 22.06.1922 r., / powitanie w Katowicach: oddział ułanów na ulicach miasta. / fot. NAC / Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. / fot. Muzeum Regionalne im. Z. Krasińskiego w Złotym Potoku; W prawym górnym rogu znaczek z okolicznościowym datownikiem

Datownik: Kompozycja z orłem w tle, mężczyzną zrywającym kajdany niewoli i zabudowaniami przemysłowymi; Napis: 100. rocznica powrotu / Górnego Śląska do Polski / 20.06.2022 Katowice 1

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Poczta Polska