Czechy – walor kolekcjonerski

České dukáty zaprezentowały walor kolekcjonerski ‎Gregor Johann Mendel, upamiętniający 200. rocznicę urodzin. Walor powstał we współpracy z koordynatorem obchodów rocznicowych Společně o.p.s.. oraz drukarniami – Státní tiskárnou cenin (Państwowa Drukarnia Papierów Wartościowych) i Tiskárnou Impéria (Drukarnia Imperium)

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Nazewnictwo wykorzystywane we wpisach na blogu jest tożsame z nazewnictwem stosowanym przez producenta. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: 200 let od narození G. J. Mendela
Nominał: 200
Wymiary: 
Projektant: Rudolf Cigánik
Grawer/ryt: Rudolf Cigánik; obróbka komputerowa Stanislav Trokšiar
Dominujący kolor: zielony i szary
Nakład: 2 500 sztuk: Pięć serii: A, B, C, D, E, po 500 sztuk
Emitent: České dukáty, s.r.o.
Druk: Tiskárna Impéria s.r.o
Podłoże: papier bawełniany, zabezpieczony
Data emisji/sprzedaży: 22 czerwca 2022
Cena sprzedaży: 2 490 koron czeskich – ok. 472,78 złotych na dzień 23.06.2022 r.

Gregor Johann Mendel, Grzegorz Mendel (1822-1884) − czeski przyrodnik, zakonnik, opat zakonu augustianów w Brnie na Morawach, prekursor genetyki, meteorolog, z zamiłowania pszczelarz. Zajmował się badaniami nad dziedziczeniem cech grochu zwyczajnego. Mendel udowodnił, że dziedziczenie cech grochu oparte jest na zestawie praw (które później zostały nazwane od jego nazwiska prawami Mendla). Znaczenie obserwacji Mendla nie zostało docenione aż do przełomu XX wieku, kiedy ponowne „odkrycie” prawideł przez niego obserwowanych zapoczątkowało powstanie nowej dziedziny nauki – genetyki. Porównywany z Karolem Darwinem

Przednia strona: Nominał nawiązujący do dwusetnej rocznicy: 200, po lewej stronie na górze w poziomie i w pionie po prawej; W tle gilosz oraz wizerunek grochu; Fragment rękopisu „Pokusy s rostlinnými hybridy” (Badania nad mieszańcami roślin z 1865 r.); Poniżej trzy żółte pszczoły; Portret z imieniem i nazwiskiem: GREGOR JOHANN / MENDEL, faksymile, lata życia w dwóch wierszach „20 / 7 / 1822” / „6 / 1 / 1884”; Po prawej stronie helisa DNA oraz dziewięć gwiazdek (element recto-verso?), które są reprezentacją „Prawa losowej segregacji genów” Mendla; Po lewej stronie białe pole; Na polu żółte kulki – ilustracja mikroskopijnych groszków, która jest jednocześnie elementem zabezpieczającym EURion; Obok element zmienny optycznie (folia?).

Tylna strona: Na pierwszym planie najstarszy kościół w Starym Brnie (część Brna) – Bazylika Wniebowzięcia Maryi Panny (będąca częścią opactwa augustianów w Brnie); Na giloszowym tle, po lewej stronie, plan kondygnacji klasztoru, w którym Mendel został nowicjuszem, a później opatem w 1843 r. Na nim Order Franciszka Józefa klasy komandorskiej (III klasa) za wkład w wiedzę naukową. Poniżej gwiazdki (element recto-verso?). Po prawej stronie, wizerunek św. Augustyna. założyciela zakonu augustianów, z atrybutami – płonącym sercem i otwartą księgą oraz mottem w języku angielskim: ONE MIND / ONE HEART (Jeden Umysł Jedno Serce); Po prawej stronie białe pole z symulowanym znakiem wodnym (?), grawiura (?) Mendla; Nominał w prawym górnym i lewym dolnym rogu, w poziomie; Seria i numer w pionie po lewej stronie, o jednakowej wielkości fontu oraz w poziomie na dole po prawej, o zmiennej wielkości fontu; Pod grafiką motywu głównego napis: GREGOR JOHANN MENDEL BYL MORAVSKÝ PŘÍRODOVĚDEC, ZAKLADATEL GENETIKY A OBJEVITEL ZÁKLADNÍCH ZÁKONŮ DĚDIČNOSTI (GREGOR JOHANN MENDEL BYŁ MORAWSKIEM PRZYRODNIKIEM, TWÓRCĄ GENETYKI I ODKRYWCĄ PODSTAWOWYCH PRAW DZIEDZICZENIA), poniżej powtarzająca się rocznicowa liczba „200”

Zabezpieczenia: Papier z włóknami. Farby UV. oraz wymienione w opisie.

Techniki druku: wklęsłodruk, offset, typografia

projekt waloru kolekcjonerskiego.

Walory kolekcjonerskie nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dowiedz się więcej:
Dodatkowe informacje o banknotach i zabezpieczeniach

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: 200mendel.cz