Belgia – moneta kolekcjonerska

22 czerwca 2022 r. Królewska Mennica Holenderska (Koninklijke Nederlandse Munt) wybiła monetę kolekcjonerską – 20 lat monet euro

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Seria/nazwa: 20 jaar euromunt / 20 ans de pièces en euro
Nominał: 2 ½ euro
Stop: mosiądz
Masa: 10,50 g
Średnica: 25,65 mm
Standard/jakość: Brilliant Uncirculated – BU
Rant: ząbkowany
Mennica: Koninklijke Nederlandse Munt
Data emisji/sprzedaży: 22 czerwca 2022 r. Według planu emisyjnego moneta miała zostać wydana w maju 2022 r.
Nakład: do 25 000 sztuk. 17 500 sztuk na holder w wersji holenderskiej i francuskiej
Cena sprzedaży: 10 euro
monety z okazji 20. rocznicy wprowadzenia waluty euro opisane na blogu

Plan emisji Królewskiej Mennicy Belgijskiej na 2022 r.
W opisach belgijskich monet euro można spotkać nazwę Królewska Mennica Belgii (Koninklijke Munt van België). Mennica ta zakończyła bicie monet 23 października 2017. Obecnie jej działalność ogranicza się do projektowania, kontroli jakości i wykrywania fałszywych monet. Monety zamawiane w Królewskiej Mennicy Holenderskiej (Koninklijke Nederlandse Munt). Monety ze znakiem mincmistrza są oficjalnymi emisjami Belgii

Moneta wyemitowana z okazji 20. rocznicy wprowadzenie waluty euro w Belgii. Motyw monety inspirowany cyfrowym euro

Awers: Na górze napis okolicznościowy w języku angielskim: 20 YEARS EURO, na dole łacińska sentencja: PER ASPERA AD ASTRA (przez trudy do gwiazd, cytat honorowego gubernatora Jana Smetsa, ówczesnego komisarza ds. euro, odpowiedzialnego za wprowadzenie euro w Belgii); Motyw główny – znak euro „€” otaczający globus z powtarzającą się sekwencją: 11100010 10000010 10101100, która odnosi się do kodu binarnego znaku euro; Po prawej stronie sześć pionowych linii z dwunastoma unijnymi gwiazdami, po dwie na jednej linii, na górze i dole – kompozycja nawiązuje do stron wspólnych (rewers) monet euro. Po środku napis ułożony w kształcie piramidy z wierzchołkiem położonym na prawej stronie: WORK / STUDY / RETIRE / TRAVEL / SHOPPING / BUSINESS (praca, nauka, emerytura, podróże, zakupy, biznes) pokazujący jak euro ułatwia codzienne życie; Przy pierwszej linii z gwiazdą na dole inicjał autora: P – Pannos Goutzemisis.

Rewers: Po lewej stronie wydzielona powierzchnia podzielona na trzy pasy. Na górnym pasie znak mincmistrza belgijskiego (herb gminy Herzele) i Królewskiej Mennicy Holenderskiej (Kaduceusz), rok emisji w pionie; W środkowym pasie nominał, nazwa waluty w pionie; Na dolnym pasie znak autora: LL – Luc Luycx, w pionie skrót państwa: BE; Po prawej stronie na tle siatki kartograficznej kuli ziemskiej mapa Europy z wyszczególnionymi państwami Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie na obszarze emitenta – w tym przypadku Belgii.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: herdenkingsmunten.be