Korea Północna – waluta awaryjna

Według doniesień prasowych z kwietnia 2022 r., rząd Korei Północnej wydrukował nowy banknot waluty awaryjnej (waluta zastępcza, bon walutowy, kupon pieniężny) denominowany w wonach północnokoreańskich, sygnowany przez Bank Centralny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (조선민주주의인민공화국중앙은행). Nie wiadomo czy został wprowadzony do obiegu, ani też w jakim nakładzie. Banknot miał się pojawić w Pjongjang na początku 2022 roku Banknot został wydrukowany na podłożu papierowym przez krajowe drukarnie, podobnie jak miało to miejsce przy druku poprzedniego nominału 5 000 wonów północnokoreańskich.

Donpyo (돈표 – kupon pieniężny) o nominale 50 000 wonów północnokoreańskich byłby drugim banknotem waluty awaryjnej, o którym wiadomo. Wartości nowego nominału to ok. 8,30 dolara amerykańskiego – ok. 36,84 złotych. Won północnokoreański nie jest walutą notowaną na rynku międzynarodowym. jego wartość jest wyceną czarnorynkową.

Zdjęcia i informację przekazała organizacja J.M. Missionary Union z Seulu Radiu Wolnej Azji. Informacje na temat waluty Korei Północnej są zdobywane przez organizacje, media i od uciekinierów z Korei Północnej. Rzadko kiedy pochodzą z oficjalnych źródeł północnokoreańskich

won północnokoreański조선민주주의인민공화국 원
Symbol, skrót waluty: ₩
Kod ISO 4217: KPW
Podjednostka – 1/100: dzon (czon. jun)

Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut
kodzie ISO 4217

wizerunki banknotów na stronie banknote.ws

Na opublikowanych wizerunkach niektóre elementy są zamazane. Ich opis jest ekstrapolacją z poprzedniego nominału. Brak informacji o zabezpieczeniach.

Przód: Godło Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej; Nazwa państwa: 조선민주주의인민공화국; Poniżej napisy: Bank Centralny – 중앙은행 (dwa pierwsze wersy dają też tłumaczenie: Bank Centralny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej), Kupon Pieniężny – 돈표, Data – 주체111 (2022) 년 (Juche 111 (2022) – rok dżucze 111 (2022)). Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie. Przy nominale po lewej stronie, w dwóch wierszach powtarzające się 50000; Nominał słowny: pięćdziesiąt tysięcy wonów – 오만원; Widok na szczyt Pektu-san; W tle powtarzająca się liczba 50000 i ozdobne ornamenty.

Tył Napis: Bank Centralny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej – 조선민주주의인민공화국중앙은행; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie. Przy nominale po lewej stronie, w dwóch wierszach powtarzające się 50000; Nominał słowny; Seria i numer w poziomie, powtórzona dwukrotnie, w kolorze czarnym po lewej stronie i czerwonym po prawej na górze; W tle ozdobne ornamenty; Po lewej stronie, nad serią i numerem logo banku centralnego.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Radio Free Asia, informacja dzięki uprzejmości Ivana Bogdanova