0 euro – Zamość

W najbliższym czasie do sprzedaży trafi walor pamiątkowy 0 euro souvenir Akademia Zamojska

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Firma Banknoty Pamiątkowe zmieniała zasady prezentacji i zapowiedzi emisji nowych walorów kolekcjonerskich. Osoby zainteresowane szczegółami technicznymi, zachęcam do sprawdzania informacji na stronie firmy

Seria/nazwa: Akademia Zamojska
Nominał: 0 euro souvenir
Motyw: PLBH-2022-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Monika Alicja Żak
Cena sprzedaży: 30 złotych
Nakład: 5 000 sztuk
Emitent: Akademia Zamojska
Partner emisji: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Data emisji: 12 sierpnia 2022 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Obecna Akademia Zamojska została utworzona 1 września 2021 r. na mocy ustawy z dnia 8 lipca 2021 r. na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu (dawniej Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu). Uczelnia nawiązuje swoimi tradycjami do istniejącej w latach 1594–1784 Akademii Zamojskiej – świeckiej uczelni założonej przez Jana Zamoyskiego, organizowanej przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy. Uczelnia została zlikwidowana w 1784 r. po zajęciu Zamościa przez Austrię w czasie pierwszego Rozbioru Polski.

Przednia strona: Na pierwszym planie portret Zamoyskiego; W tle fasada Akademii z 1810 r. Nad budynkiem napis: Fundatio 1594 Restauratio 2021 (z łacińskiego: fundacja, założenie i odnowienie, przywrócenie – wznowienie działalności). Powyżej logo uczelni.

Tylna strona: Wspólna dla walorów 0 euro souvenir.

Akademia Zamojska – Wikipedia, wolna encyklopedia
Na pamiątce grafika pochodząca prawdopodobnie ze stalorytu z około 1836 roku.
Grafika: Polona

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty pamiątkowe