Jordania – zapowiedź emisji nowej serii banknotów obiegowych

12 września 2022 r. Bank Centralny Jordanii (البنك المركزي الاردني) poinformował o zatwierdzeniu przez Radę Ministrów, na posiedzeniu w dniu 11.09.2022 r., nowej ustawy o emisji banknotów na rok 2022

dinar jordański – دينار أردني
Symbol, skrót waluty: د.أ
Kod ISO 4217: JOD
Podjednostka – 1/10: dirham
Podjednostka – 1/100: piastr
Podjednostka – 1/1000: fils

Banki centralne, mniej więcej co 20 lat, dokonują okresowego przeglądu zabezpieczeń przed fałszerstwami oraz materiałów wykorzystywanych do druku. Czwarta seria dinara jordańskiego została wyemitowana 20 lat temu, w 2002 r. Piąta seria zostanie wyposażona w najnowsze zabezpieczenia oraz zostanie użyte jakościowo lepsze podłoże bawełniane, mające wydłużyć żywotność banknotów.

Nowa seria zachowa nominały czwartej serii: 1, 5, 10, 20 i 50 dinarów jordańskich. Czwarta seria zachowa status prawnego środka płatniczego i pozostanie w obiegu do czasu wycofania.

W opublikowanych informacjach nie ma wzmianki o planach emisji nowych monet oraz nie opublikowano wizerunków i specyfikacji technicznej nowej serii banknotów. Nie podano również daty emisji – prawdopodobnie będzie ona miała miejsce jeszcze w tym roku.

Wizerunki obecnych banknotów obiegowych dinara jordańskiego na stronie banknote.ws

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Centralny Jordanii