Nigeria – zmodernizowane banknoty obiegowe

23 listopada 2022 r. Bank Centralny Nigerii (Central Bank of Nigeria, CBN) wyemitował i zaprezentował wizerunki zmodernizowanych banknotów obiegowych

niara – naira
Symbol, skrót waluty: ₦
Kod ISO 4217: NGN 
Podjednostka – 1/100: kobo

Dowiedz się więcej o:
skrótach i symbolach walut
kodzie ISO

Pierwsze informacje o emisji zmodernizowanych banknotów pojawiły się w listopadzie 2022 r. Głównym powodem wprowadzenia do obiegu nowych banknotów jest zły stan papierowej gotówki znajdującej się w obiegu, co negatywnie odbija się na zaufaniu i postrzeganiu banku centralnego; rosnące ryzyko fałszerstw, głównie wyższych nominałów 500 i 1 000 naira – projekty waluty Nigerii nie były znacząco aktualizowane od ponad 20 lat. Niektóre serwisy zajmujące się tematyką banknotów pisały także o emisji nominału 100 naira, jednak w żadnych oficjalnych komunikatach i dokumentach nie był on wymieniany. Gubernator CBN zapowiedział także, że banknoty będą modernizowane co 5-8 lat.

Banknoty o nominałach 200, 500 i 1 000 naira zostały wyemitowane 23 listopada 2022 r. Do fizycznego obiegu wejdą 15 grudnia 2022 r. Banknoty poprzednich emisji o tych nominałach przestaną być prawnymi środkami płatniczymi w dniu 31 stycznia 2023 r.

Z opublikowanych wizerunków i pierwszych informacji wynika, że tak jak przy poprzednich modernizacjach, zmianie ulega głównie kolorystyka, podpisy i daty. Graficznie banknoty są (prawie) identyczne.

Banknoty zostały wydrukowane przez krajowe drukarnie na podłoży papierowym.

Banknoty zostaną opisane po upublicznieniu przez bank oficjalnych opisów

wizerunki waluty naira na stronie banku centralnego
wizerunki banknotów na stronie banknote.ws

Przednie strony zmodernizowanych banknotów

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: channelstv.com, Daily Trust