Nigeria – zmodernizowane banknoty obiegowe

Aktualizacja: 21 grudnia 2022 r.

23 listopada 2022 r. Bank Centralny Nigerii (Central Bank of Nigeria, CBN) wyemitował i zaprezentował wizerunki zmodernizowanych banknotów obiegowych

niara – naira
Symbol, skrót waluty: ₦
Kod ISO 4217: NGN 
Podjednostka – 1/100: kobo

Dowiedz się więcej o:
skrótach i symbolach walut
kodzie ISO

Pierwsze informacje o emisji zmodernizowanych banknotów pojawiły się w listopadzie 2022 r. Głównym powodem wprowadzenia do obiegu nowych banknotów jest zły stan papierowej gotówki znajdującej się w obiegu, co negatywnie odbija się na zaufaniu i postrzeganiu banku centralnego; rosnące ryzyko fałszerstw, głównie wyższych nominałów 500 i 1 000 naira – projekty waluty Nigerii nie były znacząco aktualizowane od ponad 20 lat. Niektóre serwisy zajmujące się tematyką banknotów pisały także o emisji nominału 100 naira, jednak w żadnych oficjalnych komunikatach i dokumentach nie był on wymieniany. Gubernator CBN zapowiedział także, że banknoty będą modernizowane co 5-8 lat.

Banknoty o nominałach 200, 500 i 1 000 naira zostały wyemitowane 23 listopada 2022 r. Do fizycznego obiegu wejdą 15 grudnia 2022 r. Banknoty poprzednich emisji o tych nominałach przestaną być prawnymi środkami płatniczymi w dniu 31 stycznia 2023 r.

Z opublikowanych wizerunków i pierwszych informacji wynika, że tak jak przy poprzednich modernizacjach, zmianie ulega głównie kolorystyka, podpisy i daty. Graficznie banknoty są (prawie) identyczne.

Banknoty zostały wydrukowane przez krajowe drukarnie na podłoży papierowym.

wizerunki waluty naira na stronie banku centralnego
wizerunki banknotów na stronie banknote.ws

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: channelstv.com, Daily Trust, Central Bank of Nigeria