Somalia – zapowiedź emisji nowych banknotów

Według informacji, które pojawiły się w styczniu 2023 r., zastępca prezesa Banku Centralnego Somalii (Central Bank of Somalia, Bankiga Dhexe ee Soomaaliya, البنك المركزي الصومالي, CBS) Ali Yasin Wardhere poinformował, że w połowie 2024 r. (w czerwcu lub lipcu) zostaną wprowadzone do obiegu nowe banknoty o nominale 1 000, 2 000 i 5 000 szylingów somalijskich. Obecnie w obiegu najwyższym nominałem somalijskiej waluty jest 1 000 szylingów. Zostanie on zdemonetyzowany przed wprowadzeniem nowej wersji

szyling somalijski – Shilin Soomaali – شلن صومالي
Symbol, skrót waluty: Sh.So.
Kod ISO 4217: SOS
Podjednostka – 1/100: senti

To kolejna zapowiedź o wprowadzeniu nowych banknotów. Na początku stycznia 2022 r. Gubernator CBS  Abdirahman M. Abdullahi powiedział, że nowe banknoty zostają wprowadzone w ciągu kilku miesięcy, jednak tak się nie stało.

Teoretycznie, prawnym środkiem płatniczym w Somali jest szyling somalijski. W rzeczywistości w obiegu występuje powszechnie dolar amerykański, resztki szylinga somalijskiego oraz kopie i fałszywe banknoty zarówno szylinga jak i dolara. Jest to wynikiem rozpoczętej w 1991 r. wojny domowej, która zniszczyła struktury państwa oraz system walutowy. Części kraju, które nie są kontrolowane przez rząd, emitują własne waluty. Według Banku Światowego, 98% banknotów będących w obiegu jest fałszywa. Ostatnie banknoty szylinga somalijskiego zostały wydrukowane przez 1991 r. i stanowią ok. 2% banknotów będących w obiegu. Niedobór waluty i brak zaufania do niej, spowodowały upowszechnienie płatności elektronicznych (w dolarach amerykańskich). Ban Centralny Somali wznowił działalność w 2009 r. i próbuje odzyskać kontrolę nad systemem walutowym.

Plan emisji nowych banknotów pojawił się już w 2018 r. W 2019 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał udzielić pożyczki w wysokości 41 milionów dolarów amerykańskich na druk pierwszej serii banknotów. Według ówczesnych informacji nowe nominały to: 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000 i 50 000 szylingów somalijskich. Być może, po emisji w 2024 r., kolejne zostaną również wprowadzone.

Banknoty, według byłego gubernatora banku centralnego Abdisalana Omera Hadliye, zostały już wydrukowane (za kwotę 49 milionów dolarów amerykańskich) i są magazynowane w Sudanie. Banknoty miała wydrukować niemiecka drukarnia (prawdopodobnie w 2019 r.), o czym poinformował w marcu 2021 r.

Dostępne w Internecie wizerunki nowych banknotów, nie są finalnymi projektami. Na dzień dzisiejszy nie zostały oficjalnie zaprezentowane wizerunki ani specyfikacja.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Somali Magazine