Dolar wschodniokaraibski – zapowiedź zmiany wizerunku Elżbiety II

We wrześniu 2022 r. Wschodniokaraibski Bank Centralny (Eastern Caribbean Central Bank, ECCB) poinformował, że nie będzie natychmiastowej wymiany monet oraz banknotów dolara wschodniokaraibskiego z wizerunkiem zmarłej Elżbiety II. ECCB nie wykluczał również rezygnacji z umieszczania wizerunków brytyjskiego monarchy w ogóle. Według banku, zapas monet i banknotów z wizerunkiem Elżbiety II wystarczy na 3-4 lata.

W lipcu 2023 r. Rada Monetarna ECCB zatwierdziła zastąpienie wizerunku Elżbiety II na walucie wschodniokaraibskiej i zaproponowała logo Unii Walutowej Wschodnich Karaibów (Eastern Caribbean Currency Union, ECCU) z zastrzeżeniem okresu konsultacji publicznych do 31 grudnia 2023 r. W celu konsultacji została udostępniona ankieta. Obraz logo został zaproponowany, ponieważ przedstawia flagi wszystkich ośmiu państw członkowskich ECCU. Rada Monetarna EBC podejmie ostateczną decyzję w sprawie nowego wyglądu waluty do lutego 2024 r. Pozostałe motywy i postacie widniejące na banknotach mają zostać zachowane.

dolar wschodniokaraibski East Caribbean dollar
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: XCD
Podjednostka – 1/100: cent

Oficjalna waluta następujących państw Karaibów: Antigui i Barbudy, Dominiki, Grenady, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Anguilli i Montserratu

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: ECCB