Ekwador – nowe monety obiegowe

29 grudnia 2023 r. Bank Centralny Ekwadoru (Banco Central del Ecuador; BCE) zaprezentował nowe monety obiegowe centavo

dolar amerykańskidólar estadounidense
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: USD
Podjednostka – 1/100: cent / centavo

W 2000 r. Republika Ekwadoru zrezygnowała z własnej waluty sucre (ECS) wprowadzając do obiegu (13 marca 2000 r.) dolara amerykańskiego (USD). Powodem dolaryzacji był kryzys finansowy w latach 1989-99.

Przed 2000 r. dolar amerykański był w nieformalnym obiegu i służył głównie do transakcji wysokokwotowych. Pierwotnie sucre miał pozostać jedynie w handlu detalicznym, jednak zrezygnowano z tego planu. Banknoty i monety sucre przestały być prawnym środkiem płatniczym 11 września 2000 r., które można było wymienić w banku centralnym do 30 marca 2001 r. po kursie 25 000 sucre za dolara amerykańskiego.

Obok banknotów i monet dolara amerykańskiego oraz monet centa dolara amerykańskiego w obiegu znajdują się monety centa ekwadorskiego – centavo de dólar de Ecuador (¢). Cent ekwadorski nie jest samodzielną walutą, jest to lokalna wersja centa amerykańskiego. Powodem wprowadzenia własnych monet centowych było także to, że na monetach amerykańskich nie ma cyfr wskazujących ich nominał, co było mylące dla Ekwadorczyków. Parametry techniczne i nominały monet centavo są takie same jak centa amerykańskiego. W 2000 r. wyemitowano również monetę o nominale un sucre – odpowiednik 1 dolara amerykańskiego, ale nie zdecydowano się na jej wprowadzenie do powszechnego obiegu. Nazwa sucre jest wykorzystywana w monetach kolekcjonerskich Ekwadoru, które nie są prawnym środkiem płatniczym. Nazwa SUCRE, będąca akronimem, jest także używana jako nazwa waluty wirtualnej organizacji ALBA.

W obiegu znajduje się pięć nominałów centów ekwadorskich: 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Monety mają napisy w języku hiszpańskim, herb Republiki Ekwadoru, nominały liczbowe i słowne oraz nazwę państwa i banku centralnego.

W nowej serii wyemitowano cztery nominały – 5, 10, 25 i 5o centavos, w kilku wariantach. Seria przedstawia wybitne osobowości Ekwadoru w dziedzinie historii, sztuki, sportu i literatury. Monety poprzedniej emisji pozostają w obiegu do czasu ich wycofania.

Awers monet: U góry wzdłuż krawędzi nazwa banku: BANCO CENTRAL DEL ECUADOR. Na dole nominał słowny i nazwa podjednostki. W centrum nominał liczbowy. Z lewej strony rok emisji: AÑO / 2023, nad łamanymi liniami

Rewers monet: U góry wzdłuż krawędzi nazwa państwa: REPÚBLICA DEL ECUADOR. Na dole imię i nazwisko, poprzedzone i zakończone dwoma pięcioramiennymi gwiazdami. Centralnie portret i herb państwa (na prawo od postaci)

5 / CINCO CENTAVOS: Isidro Ayora – polityk, profesor medycyny, prezydent. Przeprowadził reformę finansów państwa

10 / DIEZ CENTAVO: Jaime Roldós – prawnik i polityk, prezydent

10 / DIEZ CENTAVOS: Galo Plaza – polityk i posiadacz ziemski, minister wojny, ambasador, prezydent, przedstawiciel ONZ, sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich

25 / VEINTICINCO CENTAVOS: Oswaldo Guayasamín – malarz i rzeźbiarz

25 / VEINTICINCO CENTAVOS: Alberto Spencer – piłkarz, dyplomata

25 / VEINTICINCO CENTAVOS: Jorge Icaza – pisarz podejmujący tematykę społeczno-rasowych konfliktów i wyzysku indiańskich robotników rolnych

50 / CINCUENTA CENTAVOS: Matilde Hidalgo de Procel – lekarka, poetka i działaczka społeczna. Pierwsza kobieta, która skorzystała z prawa wyborczego w Ekwadorze (i Ameryce Łacińskiej), a także pierwsza, która otrzymała doktorat z medycyny

50 / CINCUENTA CENTAVOS: Tránsito Amaguaña – działaczka ludowa, jedna z założycielek Ekwadorskiej Federacji Indian


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: BCE