Francja – zniszczenie nowych monet eurocentów

Emisja monet eurocentów i euro należy do wyłącznych kompetencji państw strefy euro (euroland, euro area, eurozone). Rewersy monet (strona wspólna, europejska) mają taki sam wzór dla wszystkich krajów. Wzory awersów (strona narodowa) są decyzją poszczególnych państw, z zachowaniem wytycznych i specyfikacji technicznej (elementy stałe jak identyfikacja państwa, unijne gwiazdy, masa, średnica, kształt, itp. Wzory mogą być wymieniane raz na 15 lat). Przed rozpoczęciem produkcji i wprowadzeniem do obiegu nowych wzorów państwo emitujące musi uzyskać akceptację Komisji Europejskiej, publikowanej w Dzienniku Ustaw UE. Należy pamiętać, że elementy te, są swoistym zabezpieczeniem przez fałszowaniem. Także parametry techniczne (standard obiegowy) są bardzo istotne, ponieważ monety bez względu na kraj produkcji muszą być akceptowane w całej strefie euro, także w urządzeniach (sortowanie w bankach, użycie w automatach, itp.).

W 2023 r. Mennica Paryska (Monnaie de Paris) zapowiedziała wprowadzenie do obiegu (w 2024 r.) nowych wzorów monet o nominale 10, 20 i 50 eurocentów i rozpoczęła w listopadzie 2023 r. produkcję. Okazało się, że mennica nie czekając na akceptację KE wyprodukowała 27 milionów nowych monet. Projekty zostały zakwestionowane przez KE (1 grudnia 2023 r.) m.in. z powodu mało czytelnych unijnych gwiazd. Pośpiech wynikał ze starań szefa Monnaie de Paris, który chciał je zaprezentować ministrowi gospodarki i finansów, podczas wizyty w siedzibie Monnaie de Paris w dniu 7 grudnia 2023 r.

Wyprodukowane monety muszą zostać zniszczone i wyprodukowane nowe, co kosztować będzie państwo francuskie od 700 000 do 1,2 miliona euro.

Na monetach znajdą się portrety trzech kobiet: Simone Veil na 10 eurocentach, Joséphine Baker na 20 eurocentach i Marii Skłodowskiej-Curie na 50 eurocentach. Monety zostaną opisane w późniejszym czasie.

Mennica Paryska jest jedną z kilu mennic, które uczyniły intratny biznes bijąc monety kolekcjonerskie euro i okolicznościowe o nominale 2 euro. Praktycznie cały nakład francuskich monet okolicznościowych trafia na rynek kolekcjonerski i nie spotyka się ich w obiegu, po bardzo wysokich cenach sprzedaży

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: LA LETTRE, numismatica-visual.es