Maroko – nowy banknot obiegowy

12 stycznia 2024 r. Bank Maroka (بنك المغرب, Bank Al-Maghrib) poinformował o emisji banknotu obiegowego nowej serii

dirham marokański – الدرهم المغربي
Symbol, skrót waluty: DH
Kod ISO 4217: MAD
Podjednostka – 1/100: centym

W ramach emisji nowej serii (2023) Bank Maroka wprowadził do obiegu w listopadzie 2023 r. banknot o nominale 100 dirhamów oraz monety o nominałach 10, 20 centymów, 1/2 dirhama, 1, 5 i 10 dirhamów.

Nowy banknot o nominale 200 dirhamów podkreśla rozwój gospodarczy i przemysłowy osiągnięty pod rządami Jego Królewskiej Mości Króla Mohammeda VI. Emisja zbiega się 80. rocznicą proklamacji niepodległości Maroka. Banknoty i monety zostały wyprodukowane w drukarni i mennicy Banku Maroka – Dar As-Sikkah.

Pozostałe nominały banknotów, które zostaną wydane w ramach nowej serii. Zostaną opisane w osobnych wpisach, po ich oficjalnym zaprezentowaniu:

20 dirhamów w kolorze fioletowym. Motyw: Kultura, sztuka, młodzież i sport. Przód: Portret króla Mohameda VI, projekt architektoniczny inspirowany marokańskimi portalami i stylizowany widok na Uniwersytet Al Quaraouiyine w Fezie. Tył: Grand Theâtre w Rabacie, Muzeum Sztuki Mohameda VI z kompleksem sportowym i Casbah w Aït Ban Haddou

50 dirhamów w kolorze zielonym. Motyw: Środowisko i energia odnawialna. Przód: król Mohamed VI; projekt architektoniczny inspirowany marokańskimi portalami i stylizowanym widokiem na wodospad Ouzoud. Tył: Stylizowany widok na stację słoneczną Noor Ouarzatate; turbiny wiatrowe, zapora Ouirgane, stacja odsalania w Agadirze, kwiat szafranu

Seria: 2023
Nazwa/motyw: l’infrastructure, l’industrie et le développement / التحتية والصناعة والتطور (infrastruktura, przemysł i rozwój)
Nominał: 200 dirhamów marokańskich
Podłoże: papierowe
Wymiary: 151 x 70 mm
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: niebieski
Druk: Dar As-Sikkah
Data emisji/wprowadzenia do obiegu: 12 stycznia 2024 r.
Nakład: –

Motyw główny przedniej strony: Portret Jego Królewskiej Mości Króla Mohammeda VI, herb Królestwa Marokańskiego, detale architektoniczne inspirowane marokańskimi portalami, a także most wantowy Mohammeda VI

Na tylnej stronie stylizowana wieża Mohameda VI i budynek międzynarodowego portu lotniczego Marrakesz-Ménara oraz symbole rozwoju przemysłowego i technologii cyfrowej w Maroku

Przednia strona: W lewej części znak wodny – portret króla oraz liczba/nominał „200”. W górnym lewym rogu seria i numer, czarna o zróżnicowanej wielkości fontu, w mieszanym zapisie arabskim (litery) i zachodnim (cyfry) Poniżej serii z lewej strony stanowiska i podpisy – z lewej: مندوب الحكومة „Przedstawiciel rządu”, z prawej: الوالي „Gubernator” (banku centralnego). Poniżej podpisu, w pionie, rok według kalendarza muzułmańskiego i gregoriańskiego: 1445-2023. Z lewej i prawej strony, przy krawędzi, w pionie, po cztery pięcioramienne gwiazdy (pentagramy znajdujące się na fladze i herbie państwa) o zróżnicowanej wielkości – element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych). Na dole, z lewej strony, nominał „200” wykonany farbą zmienną optycznie. Pomiędzy znakiem wodnym i motywem głównym, pasek zabezpieczający, okienkowy, zmienny optycznie z dynamicznym efektem – pentagram, skrót waluty „DH” oraz nominał „200”. U góry pośrodku nazwa banku centralnego: بنك المغرب oraz nominał i nazwa waluty: مائتا درهم. Motyw główny w centralnej części. Po prawej stronie portretu element zmienny optycznie/ukryty tekst – w zależności od kąta patrzenia ujawnia się pięcioramienna gwiazda lub liczba/nominał „200”. Poniżej herb państwa. Przy prawej krawędzi seria i numer, czerwona o zmiennej wielkości fontu, w orientacji pionowej, w mieszanym zapisie. W prawym dolnym rogu element recto-verso w postaci liczby „200”. W tle powtarzające się liczby „200”, marokańskie ornamenty oraz zabezpieczenie przed kopiowaniem – konstelacja Oriona.

Tylna strona: W górnym lewym rogu, w pionie, nominał: 200. Po prawej stronie nazwa banku: BANK AL-MAGHRIB. W dolnym prawym rogu nominał i nazwa waluty: 200 DIRHAMS. W lewym dolnym rogu element recto-verso. Po prawej stronie elementu recto-verso nota prawna, w dwóch wersach: كل من حرف أوراق البنك أو زورها أو ساعد على على سيعاقب طبقا للقوانين والقرارات الجاروبها العمل (Każdy, kto zniekształca lub fałszuje dokumenty bankowe lub pomaga w tym, / zostanie ukarany zgodnie z przepisami prawa i decyzjami). Centralnie motyw główny. W tle marokańskie ornamenty, mikroteksty, liczby „200” oraz zabezpieczenie przed kopiowaniem – konstelacja Oriona.


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Maroka