Samoa – nowy banknot obiegowy

Bank Centralny Samoa (Faletupe Tutotonu o Samoa) wprowadził do obiegu nowy polimerowy banknot obiegowy

tala – tālā
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: WST
Podjednostka – 1/100: sene

Nowy banknot jest zmodernizowaną wersją banknotu papierowego o nominale 10 tala. Motyw, kolorystyka, i wymiary zostały zachowane z poprzedniej wersji. Modernizacja dotyczy przejścia z podłoża papierowego na polimerowe i zastosowanie zabezpieczeń, stosowanych na plastikowych podłożach.

Zapowiedź emisji nowej serii padła w 2023 r. Pierwszy nominał, 5 tala, nowej serii został wprowadzony do obiegu w grudniu 2023 r. Papierowe wersje pozostają w obiegu.

Brakujące i niepewne informacje zostaną uzupełnione w późniejszym czasie

Seria: 2023
Nominał: 10 tala
Wymiary: 139 x 71 mm
Orientacja: pozioma
Podłoże: polimerowe, SAFEGUARD®
Dominujący kolor: jasnoniebieski, zielony
Druk: De La Rue
Nakład: –
Data emisji/wprowadzenia do obiegu: 18.grudnia 2023 / styczeń 2024

Przednia strona: W tle geometryczne wzory i ornamenty. W lewym górnym rogu słowny nominał i nazwa waluty w języku samoańskim i angielskim: SEFULU TALA / Ten Tala. Pośrodku nazwa banku centralnego w języku samoańskim: FALETUPE TUTOTONU O / SAMOA. Pomiędzy słowami nazwy banku nota prawna w języku samoańskim i angielskim: TUPE FA’ATAGAINA-MALO O SAMOA Legal Tender in Samoa (AUTORYZOWANY PRZEZ RZĄD FINANSÓW SAMOA Prawny środek płatniczy na Samoa). W górnym prawym rogu nominał cyfrowy: 10, powtórzony w lewym dolnym rogu. Pod nominałem słownym pozioma seria i numer, czarna o różnicowej wielkości fontu. Seria i numer powtórzone po prawej stronie, w pionie. Dwie litery i siedem cyfr. W lewej części przezroczyste okienko z wizerunkiem alpinii purpurowej (Alpinia purpurata). Na lewo od okienka tłoczony element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych – 8 kropek, w dwóch kolumnach i czterech rzędach. Na prawo od okienka pionowy nadruk z sierżantami „ꓥ” i akronimem banku „CBS” (od angielskiej nazwy). W centrum samoańska drużyna siedmioosobowego rugby, która w 2007 roku zdobyła tytuł mistrza turnieju Hong Kong Sevens, z podpisem u góry: CHAMPIONS HONG KONG SEVENS. Poniżej motywu nazwa banku centralnego w języku angielskim: Central Bank od Samoa. Na prawo, pomiędzy motywem i pionową serią, faksymile i stanowiska – ministra finansów i gubernatora banku: faksymile / Minister of Finance / faksymile / Governor. Poniżej stylizowany ornament (?)

Tylna strona: W tle geometryczne wzory i ornamenty. U góry z lewej strony, w pionie, słowny nominał i nazwa waluty w języku samoańskim i angielskim: SEFULU TALA / Ten Tala. Pośrodku u góry nazwa banku centralnego w języku samoańskim: FALETUPE TUTOTONU O / SAMOA. U dołu w języku angielskim: Central Bank of Samoa. W prawym górnym rogu nominał cyfrowy, obrócony: 10. Nominał cyfrowy „10”, w normalnej orientacji, powtórzony w lewym dolnym i prawym dolnym rogu. W prawej części przezroczyste okienko i element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych. W centrum, w wydzielonym polu, samoańskie dzieci w drodze do szkoły. Na prawo herb Niezależnego Państwa Samoa

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Central Bank of Samoa