Dolar wschodniokaraibski — Grenada – banknot okolicznościowy

5 lutego 2024 r. Wschodniokaraibski Bank Centralny (Eastern Caribbean Central Bank; ECCB) zaprezentował wizerunek nowego banknotu okolicznościowego z okazji 50. rocznicy niepodległości Grenady

dolar wschodniokaraibski East Caribbean dollar
Symbol, skrót waluty: $
Kod ISO 4217: XCD
Podjednostka – 1/100: cent

21 lipca 2023 r. Rada Monetarna Unii Walutowej Wschodnich Karaibów, na wniosek Grenady (czerwiec 2023 r.), zatwierdziła emisję okolicznościowego banknotu o nominale 50 dolarów wschodniokaraibskich z okazji 50. rocznicy rocznicy uzyskania niepodległości przez Grenadę (7 luty 1974) od Wielkiej Brytanii.

Grenada jest jednym z państw należącym do Wschodniokaraibskiej Unii Walutowej. Dolar wschodniokaraibski, jest oficjalną walutą ośmiu państw: Antigui i Barbudy, Dominiki, Grenady, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Anguilli i Montserratu.

Emisja banknotu ograniczy się do terytorium Grenady, jednak będzie on akceptowany jako prawny środek płatniczy na terenie całej unii

Nazwa: The Grenada 50
Nominał: 50 dolarów wschodniokaraibskich
Podłoże: polimerowe, SAFEGUARD®
Orientacja: pionowa
Wymiary: 65 x 132 mm
Dominujący kolor: żółty, czerwony/brązowy, zielony, niebieski i fioletowy
Druk: De La Rue
Nakład: ?
Data wprowadzenia do obiegu: II połowa 2024 r.

Na przedniej stronie przedstawiono portret pierwszego premiera Grenady Erica Matthewa Gairy’a oraz medalisty olimpijskiego Kirani Jamesa. Na tylnej stronie portret Maurice’a Bishopa, drugiego premiera Grenady. W tle obu stron ozdobne ornamentu oraz mikroteksty

Przód: W lewym górnym rogu nominał: 50. W tym samym miejscu znajduje się oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych w postaci tłoczonych kropek ułożonych w kształt trójkąta. Po prawej nazwa banku centralnego: Eastern Caribbean / Central Bank. Poniżej napis: 50 Years / Grenada’s Independence (50 lat niepodległości Grenady). Z lewej strony, w pionie wzdłuż krawędzi, seria i numer, czarna o jednakowej wielkości fontu, dwie litery i sześć cyfr. Seria i numer, położona w poziomie, powtórzona u dołu z lewej strony.

W centralnej części motyw główny. Z lewej strony portret Erica Matthewa Gairy’a, z tekstem po prawej stronie: „The difficult we do / right away / The impossible we take a little longer” (Rzeczy trudne robimy od razu. Niemożliwe trochę dłużej), Z prawej strony portretu, u góry, scena przedstawiająca Kirani Jamesa podczas zawodów. Pod sceną wizerunek wodospadu Annandale. Pod portretem premiera sylwetki mężczyzny, kobiety i dziecka. Na prawo od nich kontur wysp na których leży Grenada. Po obu stronach kompozycji liście oraz gałązka z owocem gałki muszkatołowej.

Pod kompozycją główną pasek z folią okienkową, z dynamiczną zmianą koloru. liśćmi gałki, owocami kakaowca. motylami, liczbami/nominałami „50” oraz herbem Grenady otoczonym kwiatami bugenwilli. U dołu wizerunek portu lotniczego Maurice’a Bishopa z dwoma odrzutowymi samolotami pasażerskimi, z napisem u góry: MAURICE BISHOP INTERNATIONAL AIRPORT. Na nim, z lewej strony, faksymile i stanowisko „Governor” (Gubernator). Po prawej nota prawna: THESE NOTES ARE LEGAL TENDER FOR / THE PAYMENT OF ANY AMOUNT (Banknoty te są prawnym środkiem płatniczym do zapłaty dowolnej kwoty). Pod notą słowny nominał i nazwa waluty: Fifty Dollars. Pod dolną serią i numerem wydzielony pasek z powtarzającym się, w dwóch wierszach, sloganem obchodów niepodległości: ONE PEOPLE ONE JOURNEY ONE FUTURE (JEDEN NARÓD, JEDNA PODRÓŻ, JEDNA PRZYSZŁOŚĆ)

Tył: W lewym górnym rogu symbol waluty i nominał: $50. Na prawo od nominału nazwa banku centralnego: Eastern Caribbean / Central Bank.

W centrum kompozycja główna. Z lewej strony portret Maurice’a Bishopa, Po prawej stronie portretu liczba rocznicowa „50” z napisem: Forward ever / backward never (Zawsze do przodu, nigdy do tyłu). U dołu scena przedstawiająca muzyków Big Drum oraz tancerki z Carriacou. Po obu stronach kompozycji liście oraz gałązka z owocem gałki muszkatołowej, z liczbą/nominałem „50”. Pod kompozycją pasek folii okienkowej.

U dołu krajobraz Saint George. Z lewej strony nominał słowny i nazwa waluty: Fifty / Dollars. Po prawej symbol waluty i nominał: $50

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: ECCB