Sojusz Państw Sahelu – plan nowej waluty

W 2023 r. trzy afrykańskie państwa, MaliNiger i Burkina Faso, zawarły pakt o wzajemnej obronie. Sojusz Państw Sahelu (AoSS, AES) powstał w związku z kryzysem nigeryjskim w 2023 roku, który rozpoczął się po zamachu stanu w Nigrze, przeciwko któremu ECOWAS groziła interwencją wojskową.

Sygnatariusze tego paktu, 28 stycznia 2024 r., podjęli decyzję o wyjściu ze Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) oraz zaplanowały stworzenie unii gospodarczej i walutowej z proponowaną walutą o nazwie sahel.

Oby porzucić franka CFA (XOF) będącego w obiegu i wprowadzić nową walutę, państwa te muszą także opuścić także Unię Gospodarczą i Walutową Afryki Zachodniej (West African Economic and Monetary Union, WAEMU).

Na chwilę obecną trudno przewidzieć czy plany te w ogóle lub choćby w części zostaną zrealizowane i w jakim czasie. W mediach internetowych pojawiają się już pierwsze wizerunki nowej waluty, jednak są to fałszywki oparte m.in. o banknoty waluty Sierra Leone (leone, LSE).

Frank CFA, zależny i kontrolowany przez Francję, uważany jest za kontynuację kolonialnej polityki w niepodległych państwach oraz ograniczanie rozwoju gospodarczego. Dodatkowe informacje Frank CFA. Teraźniejszość i przyszłość

Źródło: Alliance of Sahel States – Wikipedia, afp.com, rfi.fr