0 euro – Zwierzęta Polskich Parków Narodowych

W najbliższym czasie zapoczątkowana zostanie nowa seria walorów pamiątkowych 0 euro – Zwierzęta Polskich Parków Narodowych

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria: Zwierzęta Polskich Parków Narodowych
Nazwa: Bóbr europejski
Nominał: 0 euro souvenir
Numer katalogowy | Motyw: 23/2021 | PLAR-2021-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Roussana Alex Nowakowska
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 5 000 sztuk
Emitent: Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach
Partnerzy Emisji: Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. i Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA 
Data emisji: 24 lipca 2021 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Jako pierwsi prezentujemy, dzięki uprzejmości Banknoty Pamiątkowe, wizerunek planowanego waloru pamiątkowego 0 euro poświęconego zwierzętom zamieszkującym polskie parki narodowe. Pierwszym zwierzęciem zdobiącym walor serii będzie bóbr europejski.

Bóbr europejski, znany również pod nazwą bóbr zwyczajny, bóbr rzeczny, bóbr wschodni (Castor fiber) – jest ziemno-wodnym gatunkiem gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae). Uważa się go za największego gryzonia zamieszkującego Eurazję. Masa dorosłego osobnika osiąga do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym; wiedzie nocny tryb życia. Posiada szereg cech morfologicznych, które ułatwiają mu prowadzenie ziemnowodnego trybu życia – może przebywać pod wodą bez przerwy nawet do 15 minut. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. W przeszłości zasięg występowania gatunku obejmował całą strefę umiarkowaną Europy i Azji, do czasów dzisiejszych wyginął w wielu regionach Europy. Można go spotkać w północnej części Eurazji: od Francji, przez Europę Środkową, Skandynawię, po Rosję, wraz z azjatycką jej częścią, a także w chińskim regionie Sinciang i w zachodniej Mongolii. W większości krajów europejskich Castor fiber podlega ochronie na podstawie dwóch aktów prawnych: Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk oraz dyrektywy siedliskowej. W Polsce jest gatunkiem częściowo chronionym.

Na przedniej stronie wizerunek bobrów w ich siedlisku naturalnym. W tle tama na strumieniu, spiętrzająca wodę i tworząca rozlewisko w celu zapewnienia odpowiednich warunków siedliskowych i ochronnych. Samiec siedzący przy ścięty pniu. Obok samica z młodymi w żeremiu

Tylna strona wspólna dla walorów 0 euro souvenir

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty Pamiątkowe; Wikipedia