Czechy – moneta kolekcjonerska

8 września 2021 r. Czeski Bank Narodowy (Česká národní banka; ČNB) wyemituje monetę kolekcjonerską z okazji 100. rocznicy śmierci Jana Janskiego

korona czeska – koruna česká
Symbol, skrót waluty: Kč – korona; h – halerz
Kod ISO 4217: CZK
Podjednostka – 1/100: halerz

Jan Janský (1873 – 1921) – czeski lekarz neurolog i psychiatra, pionier serologii. Przypisuje się mu pierwszy podział grup krwi na cztery typy w oparciu o układ grupowy ABO. Był orędownikiem krwiodawstwa. Dziś honorowi dawcy krwi w Czechach są nagradzani medalem jego imienia (Janského plaketa). Podczas I wojny światowej służy dwa lata jako lekarz na froncie, jednak po zawale serca stał się niezdolny do służby. Po wojnie pracował jako psychiatra w szpitalu wojskowym. Zmarł z powodu choroby niedokrwiennej serca – dusznicę bolesną.

Studia medyczne ukończył w 1898 r. w Pradze. Choć specjalizował się w psychiatrii, jego największym wkładem w dziedzinę medycyny z dzisiejszej perspektywy były badania w dziedzinie hematologii. Na początku XX wieku badał związek między zdrowiem psychicznym ludzi a agregacją ich krwi, co było spowodowane wysokim wskaźnikiem nieudanych prób transfuzji krwi w tamtym czasie. W swoich badaniach natrafił na różnice w krzepliwości krwi niezależnie od stanu psychicznego osobnika i na tej podstawie w 1907 roku opisał cztery grupy krwi znane obecnie jako A, B, AB i 0. Grupę AB Jansky oznaczył cyfrą rzymską IV.

Seria/nazwa: 100. výročí úmrtí Jana Janského
Nominał: 200 koron czeskich
Metal/stop: Ag 925, Cu 75
Masa: 13 g
Średnica: 31 mm
Stempel/jakość: stempel zwykły, jakość obiegowa – UNC; stempel lustrzany – proof
Rant:
proof: gładki z napisem ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *
UNC: ząbkowany
Mennica: Česká mincovna – Mennica Czeska
Nakład:
proof: 10 700 sztuk
UNC: 5 600 sztuk
Data emisji: 8 września 2021 r.
Cena sprzedaży:
Pierwsza moneta kolekcjonerska o nominale 200 koron czeskich z nowego pięcioletniego planu emisji CNB
Plan emisji monet i banknotów kolekcjonerskich w latach 2021-2025

Obie wersje monety są identyczne pod względem graficznym. Różnią się jakością wykonania i rantami.

Awers: Znak mennicy – litery Č i M; Kropla krwi podzielona na cztery części, w których znajduje się aktualne oznaczenie grup krwi A, B, 0 i AB; Poziomy napis – Republika Czeska; Pionowy napis – nominał i skrót waluty; Inicjał autora awersu – Jiří Hanuš – litera H w kwadracie.

Rewers: Portret Jana Janskiego oraz współczesne oznaczenie grupy krwi AB przez rzymską liczbę IV. Lata rocznicowe – 1921-2021 – na rzymskiej cyfrze I; Imię i nazwisko – JAN JANSKÝ – na rzymskiej cyfrze V; Znak autora rewersu – Asamat Baltaev.

Monety kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: ČNB