Hiszpania – moneta kolekcjonerska

16 września 2021 r. Mennica Hiszpańska (Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda; FNMT-RCM) wyemitowała monetę kolekcjonerską serii 500-lecie dookoła świata – Elcano (1519-2019)

Seria/nazwa: V Centenario de la Primera Vuelta al Mundo – Elcano (1519-2019)
Nominał: 10 euro (8 reali*)
Metal/stop: Ag 925
Masa: 27 g
Średnica: 40 mm
Stempel/jakość: proof; kolorowy nadruk
Rant: ząbkowany
Mennica: Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda (FNMT-RCM) – Narodowa Fabryka Monet i Znaczków – Mennica Królewska
Nakład: 5 000 sztuk
Data emisji: 16 września 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 66,55 euro
monety serii opisane na blogu
monety poświęcone opłynięciu świata opisane na blogu

* nominał 8 reali (reales) odnosi się do dawnych srebrnych monet próby 925, wadze 28 g i średnicy 40 mm. Niekiedy monety, w opisie technicznym, mają podaną wagę 27 g.

Trzecia moneta serii (pierwsza w 2019, druga w 2020) poświęcona przybyciu Juana Sebastiána Elcano na Wyspy Korzenne, obecnie Moluki. Elcano był uczestnikiem i kontynuatorem wyprawy Ferdynanda Magellana po jego śmierci 27 kwietnia 1521 roku. Magellan został zamordowany przez mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim (inne powiązane wpisy na blogu).

W 1519 roku dwustu trzydziestu dziewięciu ludzi i pięć statków wyruszyło z Hiszpanii w poszukiwaniu drogi na zachód do Wysp Korzennych. Po przepłynięciu Atlantyku i okrążeniu Ameryki Południowej przez Cieśninę Magellana (pierwotnie Cieśnina Wszystkich Świętych), a następnie przepłynięciu Pacyfiku dotarli do Filipin. Po objęciu dowództwa wyprawy po śmierci Magellana, wyprawa dotarła do celu 6 listopada 1521 roku. 6 września 1522 roku, doprowadził z Filipin do Europy jedyny ocalały z flotylli statek Victoria oraz pozostałych przy życiu siedemnastu marynarzy. Elcano był pierwszym człowiekiem, który opłynął kulę ziemską. Victoria była również pierwszym statkiem, który dokonał tego wyczynu, Cesarz Karol V określi Elcano frazą Primus circumdedisti me (Byłeś pierwszym, który do mnie wrócił), która znajduje się w herbie żeglarza.

Awers: Nazwa państwa i rok emisji; Wizerunek Juana Sebastiána Elcano, z imieniem i nazwiskiem, pochodzący z portretu przechowywanego w Muzeum Marynarki Wojennej w Madrycie. Po prawej stronie rzeźba Karola V, z imieniem, autorstwa Leone i Pompeo Leoni, przechowywanej w Museo Nacional del Prado w Madrycie; W tle ozdobne elementy związane z geografią i żeglarstwem – róża wiatrów, siatka kartograficzna.

Rewers: Znak mennicy; Nominał i nazwa waluty; Napis okolicznościowy – nazwa serii; Scena przybycia Elcanto na Wyspy Korzenne (kompozycja stworzona przez Wydział Grawerowania Monet w Mennicy Hiszpańskiej.).

Dowiedz się więcej o:
awers, rewers. Strony monet i banknotów
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro
napisach na rantach monet o nominale 2 euro
przewodnik: Stop, metal, próba, masa

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie w kraju emitenta – w tym przypadku Hiszpanii.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: FNMT-RCM