Polska – moneta kolekcjonerska

26 października 2021 r. Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland; NBP) wyemituje monetę kolekcjonerską serii Wielcy polscy ekonomiści – Tadeusz Brzeski

złoty – Polish zloty
Symbol, skrót waluty: zł
Kod ISO 4217: PLN
Podjednostka – 1/100: grosz – gr

Seria/nazwa: Wielcy polscy ekonomiści – Tadeusz Brzeski
Nominał: 10 złotych
Metal/stop: Ag 925
Masa: 14,14 g
Średnica: 32 mm
Stempel/jakość: lustrzany, matowanie laserowe
Rant: gładki
Mennica: Mennica Polska
Nakład: do 10 000 sztuk
Data emisji: 26 października 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 150 złotych
Kontynuacja serii
Opis monet serii na blogu
Folder informacyjny i opis monety (English)

Tadeusz Brzeski (1884-1958) – polski ekonomista, profesor i rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Lwowa, a potem został deportowany do Kazachstanu. Stamtąd przedostał się wraz z armią Andersa do Londynu, gdzie pozostał już do końca życia. Pracował w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu w Oksfordzie, był dziekanem Polskiego Wydziału Prawa (1944–1947). Kierował Katedrą Ekonomii i pełnił funkcję rektora Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (od 1951). Był także przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Skarbu Narodowego. 21 grudnia 1953 został powołany przez prezydenta RP na uchodźstwie Augusta Zaleskiego do składu Głównej Komisji Rozjemczej. W swojej karierze naukowej zajmował się teorią ekonomii, planowaniem gospodarczym i finansami.

Awers: W tle kompozycja z poziomych i pionowych linii; Na wyodrębnionym, kwadratowym polu, godło Rzeczypospolitej Polskiej; Znak mennicy pod prawą nogą orła: m/w. Rok emisji; Nazwa państwa; Nominał i skrót waluty.

Rewers: W tle kompozycja płaszczyzn z pionowych i poziomych pasów; Imię i nazwisko z latami życia; Popiersie Tadeusza Brzeskiego; Obok popiersia, na wyodrębnionej płaszczyźnie, cytat z dzieła Tadeusza Brzeskiego „Polska jako jednostka gospodarcza”: „Nad dążeniami do wolności / i równości musi zapanować / poczucie solidarności / wspólnego interesu”, (zakończony kropką); Znak autora projektu – Grzegorz Pfeifer.

Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBP