Polska – moneta kolekcjonerska

26 października 2021 r. Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland; NBP) wyemituje monetę kolekcjonerską serii Wielcy polscy ekonomiści – Edward Taylor

złoty – Polish zloty
Symbol, skrót waluty: zł
Kod ISO 4217: PLN
Podjednostka – 1/100: grosz – gr

Seria/nazwa: Wielcy polscy ekonomiści – Edward Taylor
Nominał: 10 złotych
Metal/stop: Ag 925
Masa: 14,14 g
Średnica: 32 mm
Stempel/jakość: lustrzany. matowanie laserowe
Rant: gładki
Mennica: Mennica Polska
Nakład: do 10 000 sztuk
Data emisji: 26 października 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 150 złotych
Kontynuacja serii
Opis monet serii na blogu
Folder informacyjny i opis monety (English)

Edward Taylor (1884-1964) – polski ekonomista, twórca tzw. Poznańskiej szkoły ekonomicznej, organizator studiów ekonomicznych i prawa skarbowego na Uniwersytecie Poznańskim, przeciwnik etatyzmu i zwolennik indywidualizmu gospodarczego, przedstawiciel neoklasycznej szkoły w ekonomii, działacz narodowy, publicysta walczący o wolność gospodarczą i rozwój klasy średniej.

Awers: Godło Rzeczypospolitej Polskiej; Znak mennicy pod prawą nogą orła: m/w; Nazwa państwa; Rok emisji; Nominał i skrót waluty na jednym z sześcianów; U góry i u dołu kompozycja z sześcianów i kwadratów, na których znajdują się wykresy. W centralnej części cytat z dzieła Edwarda Taylora „Wstęp do ekonomiki”: „Tam, gdzie swobody wyboru celów / i dysponowania środkami nie ma, / tam nie ma i gospodarowania / i gospodarczego działania”, (z kropką na końcu).

Rewers: W prawej górnej części kompozycja z sześcianów i kwadratów. Na jednym z sześcianów lata życia: 1884-1964; Popiersie Edwarda Taylora z imieniem i nazwiskiem; Znak autorki projektu – Dominika Karpińska-Kopiec.

Monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBP