Armenia – moneta kolekcjonerska

13 października 2021 r. Bank Centralny Republiki Armenii (Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկ; CBA) wyemitował monetę kolekcjonerską z okazji 150. rocznicy urodzin Aleksandra Spendiariana

dram armeńskiՀայկական Դրամ
Symbol, skrót waluty: ֏, դր.
Kod ISO 4217: AMD
Podjednostka – 1/100: lum

Aleksandr Spendiarian (orm. Ալեքսանդր Սպենդիարյան; 1871-1928) – ormiański kompozytor, dyrygent, pedagog, działacz muzyczny i społeczny, Studiował teorię kompozycji w Moskwie i Petersburgu. Mieszkał na Krymie, gdzie angażował się w działalność dyrygencką, muzyczno-społeczną. Jako kompozytor pozostawał pod wpływem kultury rosyjskiej i ormiańskiej. W czasie pobytu w Erewaniu (od 1924) napisał „Etiudy erywańskie” (1925) i ukończył heroiczno-patriotyczną operę „Almast” (1930) (wiersz autorstwa Howhannesa Tumaniana „Oblężenie zamku Tmouk”) – jedno z najlepszych dzieł. Spendiarian odegrał wielką rolę w powstaniu Ormiańskiej Narodowej Szkoły Kompozytorskiej. Jego „Szkice krymskie” (1903 i 1912) „Trzy palmy” (1905), „Etiudy erywańskie” i inne utwory symfoniczne to klasyczne próbki ormiańskiej muzyki symfonicznej. W Erewaniu powstało Muzeum poświęcone Spendiarianowi. Imię kompozytora nosi Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Erywaniu (1933) oraz Szkoła Muzyczna nr 1.

Monetę zaprojektował: Vardan Vardanyan.

Seria/nazwa: Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակ
Nominał: 1 000 dramów armeńskich
Metal/stop: Ag 925
Masa: 33,6 g
Średnica: 40 mm
Stempel/jakość: proof
Rant: ząbkowany
Mennica: Mennica Litewska
Nakład: 500 sztuk
Data emisji: 1 października 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży:

Awers: Rok emisji; Nominał i nazwa waluty; Nazwa banku centralnego; Główna kompozycja przedstawia pomnik Spendiariana na tle budynku teatru. Obok sylwetki tancerzy, z ozdobnymi motywami ludowymi oraz stylizowane pięciolinie.

Rewers: Wizerunek Spendiariana z imieniem i nazwiskiem w języku ormiańskim i angielskim, latami życia oraz rocznicy. W tle strona z zapisem nutowym „Trzech palm”, stylizowane wizerunki skrzypiec, kałamarza i palm.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CBA