Belgia – moneta kolekcjonerska

27 października 2021 r. Królewska Mennica Holenderska (Koninklijke Nederlandse Munt) wybiła monetę kolekcjonerską Diamentowe miasto w Antwerpii

Seria/nazwa: Antwerpen Diamantstad / Anvers, ville du diamant 
Nominał: 12 ½ euro
Metal/stop: Au 999
Masa: 1,25 g
Średnica: 14 mm
Stempel/jakość: stempel lustrzany – proof
Rant: gładki
Mennica: Koninklijke Nederlandse Munt
Data emisji: 27 października 2021 r.
Nakład: do 2 500 sztuk
Cena sprzedaży: 124,95 euro.
Plan emisji Królewskiej Mennicy Belgijskiej na 2021 r.
W opisach belgijskich monet euro można spotkać nazwę Królewska Mennica Belgii (Koninklijke Munt van België). Mennica ta zakończyła bicie monet 23 października 2017. Obecnie jej działalność ogranicza się do zamawiania monet w Królewskiej Mennicy Holenderskiej (Koninklijke Nederlandse Munt). Monety ze znakiem mincmistrza są oficjalnymi emisjami Belgii.

Prowincja Antwerpia, wraz ze stolicą o tej samej nazwie, jest światowym centrum obróbki diamentów. Pierwsze kamienie, sprowadzane z Indii, zaczęto szlifować już w XVI w. Prawdziwy rozkwit przypada na XIX w. wraz z odkryciem bogatych złóż diamentów w Południowej Afryce i masowym napływem i osiedlaniem się żydowskich handlarzy diamentami z Europy Wschodniej.

Monetę zaprojektował: Luc Luycx

Awers: Napisy: – 2021 – Antwerpia – Miasto diamentów; Profil i wierzchołek diamentu o szlifie brylantowym (brylant).

Rewers: Nazwa państwa w trzech językach – niderlandzkim, francuskim i niemieckim; Znaki mennicze: mincmistrza belgijskiego (herb gminy Herzele) po prawej stronie i Królewskiej Mennicy Holenderskiej (Kaduceusz) po lewej stronie; Lew Flamandzki (jeden z symboli państwa) oparty o tablicę z dwujęzycznym (niderlandzkim i francuskim) napisem: Konstytucja Belgii 1831; Nominał i nazwa waluty; Litery „q” i „p” (prawdopodobnie od quality products – wyroby jakościowe).

Dowiedz się więcej o:
awers, rewers. Strony monet i banknotów
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro
przewodnik: Stop, metal, próba, masa

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: herdenkingsmunten.be