Norwegia – plan emisji monet okolicznościowych

25 listopada 2021 r. Bank Norwegii (Norges Bank, Noregs Bank) opublikował plan emisji monet okolicznościowych w latach 2023-2024

Według zapowiedzi zostaną wyemitowane dwie monety okolicznościowe o nominale 20 koron norweskich.

Pierwsza z nich wydana będzie w 2023 r., z okazji 250-lecia powstania Norweskiego Urzędu Kartograficznego. Jest to jedna z najstarszych agencji naukowych Norwegii, której korzenie sięgają 1773 r. Od momentu powstania rozpoczęło się systematyczne kartowanie terenów Norwegii, która w tamtych czasach nie była jeszcze niepodległym państwem. Obecnie Urząd jest centralnym organem zajmującym się kartowaniem, danymi geograficznymi i publiczną rejestracją nieruchomości. Działalność Urzędu, oprócz innych powstałych w tamtych czasach, położyła podwaliny pod ukształtowanie Norwegów jako narodu.

Druga moneta zostanie wydana w 2024 r., z okazji 750. rocznicy wprowadzenia krajowego kodeksu prawnego króla Magnusa VI Prawodawcy. Kodeks prawny Magnusa był jednym z pierwszych kodeksów prawnych w Europie, który miał zastosowanie do całego królestwa. Kodeks ten wpłynął na sposób życia ludzi przez ponad czterysta lat i dlatego zajmuje wyjątkowe miejsce w norweskiej historii.

korona norweskanorsk krone
Symbol, skrót waluty: kr
Kod ISO 4217: NOK
Podjednostka – 1/100: øre

Monety okolicznościowe są prawnym środkiem płatniczym.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Norwegii