Tadżykistan – nowe wersje banknotów obiegowych

18 listopada 2021 r. Narodowy Bank Tadżykistanu (Бонки миллии Тоҷикистон; БМТ) poinformował o wprowadzeniu do obiegu kolejnych nominałów zmodernizowanych banknotów wzoru 2021

somoni – сомонӣ
Symbol, skrót waluty: SM, с., смн., сом.
Kod ISO 4217: TJS
Podjednostka – 1/100: diram

Nowe banknoty obejmują sześć nominałów: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 somoni. Banknoty o nominale 20 i 50 somoni znalazły się w obiegu w lipcu 2021 r. i zostały wydrukowane na podłożu hybrydowym, składającym się z papieru bawełnianego – 80% i polimeru (włókna) – 20%. Pierwszym banknotem na podłożu hybrydowym, wprowadzonym do obiegu, był nominał 500 somoni.

Banknot o nominale 100 somoni zyskał nowy motyw na stronie tylnej. Pozostałe banknoty zachowały wygląd poprzednich wzorów, za wyjątkiem aktualnego (2021) roku na przedniej stronie. Banknoty mają zróżnicowane wymiary.

Banknoty wzoru 2021 będą w obiegu wraz z banknotami z lat 1999, 2010, 2017 i 2018, które pozostają prawnymi środkami płatniczymi. Planowane jest także (od 2015 r.) wprowadzenie do obiegu szóstego nominału – 1 000 somoni.

Opis zmodernizowanego banknotu o nominale 100 somoni wzoru 2021

Nominał: 100 somoni
Podłoże: papierowe (papier bawełniany)
Wymiary: 156 x 65 mm
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: brązy i błękity
Druk:
Nakład: –
Data emisji: listopad 2021
opis banknotów, będących obecnie w obiegu, na stronie banku centralnego

Przednia strona: Zachowuje wygląd wcześniejszych wzorów. Napisy w języku tadżyckim; Głównym motywem jest wizerunek Ismaila Samanidy i Mauzoleum Samanidów; Znak wodny, wielotonowy – wizerunek Samanidy; Seria i numer powtórzona dwukrotnie, w poziomie i pionie, czarna o jednakowej wielkości fontu; Godło Republiki Tadżykistanu; Nazwa banku; Element recto-verso; Pasek foli holograficznej LEAD® z wizerunkiem Samanidy, nominałem, godłem państwa i elementem ozdobnym. W zależności od kąta patrzenia zmienia się kolorystyka; Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie; Nominał słowny; Obok nominału słownego i częściowo na portrecie znajduje się prostokąt z nominałem, widoczny w świetle UV; Pod godłem państwa element PEAK® Dynamic w kształcie tulipana – ruchomy obraz widoczny podczas zmiany kąta patrzenia; Po lewej stronie znaku wodnego i w tle ozdobne wzory; Po lewej stronie sześć (gwiazd) ośmiokątów – element identyfikacyjny dla osób niewidomych i niedowidzących; Obok podpisy i rok; Mikrodruk na twarzy postaci, powtarzający się nominał słowny w języku tadżyckim. Numery seryjne – zabezpieczenie magnetyczne.

Tylna strona: Napisy w języku angielskim, za wyjątkiem opisu wizerunku i napisu na nominale w dolnej prawej części; Nazwa banku centralnego, w pionie; Element recto-verso; Nominał słowny; Nitka zabezpieczająca RollingStar® z optycznym efektem kinetycznym, której fragmenty stopniowo zmieniają kolor ze złotego na zielony. akronim banku БМТ w orientacji normalnej i odwróconej; Nominał cyfrowy, powtórzony trzykrotnie; Znak wodny; Opalizujący, pionowy, nadruk z nominałem i wzorem, w dwóch kolorach – zielonym i fioletowym; Flaga Tadżykistanu; Mikrodruk – powtarzający się nominał słowny w języku angielskim; Napis na cyfrowym nominale – nota prawna: Podrabianie banknotów Narodowego Banku Tadżykistanu jest karane.

Zmiana wizerunku: Pałac Prezydencki został zastąpiony wizerunkiem nowego kompleksu państwowego Kokhi Navrou w stolicy Duszanbe. Decyzja o wyburzeniu dawnego pałacu prezydenckiego, który niegdyś był siedzibą Tadżyckiej Partii Komunistycznej, zapadła w lutym 2020 roku. Zbudowany w 1957 roku dla upamiętnienia 40. rocznicy rewolucji październikowej, neoklasycystyczny budynek w kolorze migdałów był postrzegany przez wielu jako nierozerwalnie związany z historią kraju. Ten historyczny budynek został zburzony, aby zrobić miejsce na nowy, finansowany przez chiński rząd pałac, który będzie centralnym elementem nowego kompleksu rządowego.

Pozostałe wizerunki zmodernizowanych banknotów wzoru 2021

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBT, asiaplustj.info