Filipiny – nowy banknot polimerowy

Aktualizacja: 6 kwietnia 2022 r.

11 grudnia 2021 r, Bank Centralny Filipin (Bangko Sentral ng Pilipinas; BSP) upublicznił wizerunek nowego banknotu o nominale 1 000 peso filipińskich

peso filipińskie – piso ng Pilipinas
Symbol, skrót waluty: ₱
Kod ISO 4217: PHP
Podjednostka – 1/100: centavo/cêntimo

Zapowiedź emisji testowego banknotu na podłożu polimerowym padła w październiku 2021 r. BSP planuje wprowadzić do obiegu, w ramach testu, kilkaset milionów sztuk. Testy mają potrwać od 2022 do 2025 roku (pierwotnie testy miały trwać od 5. do 7. lat), dzięki czemu możliwe będzie stwierdzenie czy polimer w rzeczywistości będzie trwalszy w użytkowaniu w porównaniu z jego papierowym (bawełna z abaką) odpowiednikiem. Po zakończeniu testów władze Filipin podejmą decyzję o dalszym losie inicjatywy. W przypadku pozytywnego wyniku, wydaje się wielce prawdopodobne, że będzie to zielone światło do zastąpienia bawełnianego podłoża polimerowym. Banknoty mają zostać dostarczone w kwietniu 2022 r.

Według pierwotnych doniesień, nowy banknot miał być identyczny jak jego papierowy odpowiednik. Jedyną ich modyfikacją miały być zabezpieczenia stosowane w polimerowych podłożach. W rzeczywistości, przednia strona banknotu zyskała nowy wygląd. Tylna pozostała bez zmian.

Gubernator banku centralnego Filipin powiedział, że nowa seria skupi się na faunie i florze Filipin, zastępując wizerunki bohaterów narodowych. To będzie pierwszy banknot z nowej serii waluty filipińskiej.

Nominał: 1 000 peso filipińskich
Podłoże: polimerowe
Wymiary: 160 × 66 mm
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: niebieski
Druk: Note Printing, Australia (drukarnia Banku Rezerwy Australii)
Nakład: emisja testowa do 500 000 000 sztuk
Data emisji: 18 kwietnia 2022 r.
wizerunki banknotów będących w obiegu

Przednia strona: Nominał cyfrowy w pionie, z efektem zmiennym optycznie; Element recto-verso w kształcie narodowego kwiatu Filipin, z podpisem: Sampaguita / Jasminum sambac (jaśmin wielkolistny); Głowa orła filipińskiego, z podpisem: PHILIPPINE EAGLE / Pithecophaga jefferyi (małpożer); Nazwa państwa: REPUBLIKA NG PILIPINAS; Klauzula, w wolnym tłumaczeniu: te pieniądze są wypłacane przez bank centralny i są w gestii republiki filipińskiej; Biblijny cytat z Psalmu 33:12: Błogosławiony lud, którego Bogiem jest Pan; Seria i numer powtórzona dwukrotnie, czarna, w poziomie, o zmiennej wielkości fontu; Podpisy; Pasek przeźroczystej foli okienkowej z herbem Filipin, nominałem cyfrowym w orientacji normalnej i lustrzanym odbiciu, (nowe) logo banku centralnego. Na dole, pod paskiem, nominał cyfrowy; Nominał słowny i nazwa waluty w dolnej części pomiędzy głową orła i paskiem folii; Po lewej, nad serią i numerem, rok: 2022.

Tylna strona: Pasek foli; Napis: Tubbataha Reefs Natural Park / UNESCO World Heritage Site (Park Morski Rafy Tubbataha / Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO); Element recto-verso; Nominał cyfrowy w pionie, na tle tradycyjnej tkaniny T’nalak; Nominał słowny i nazwa waluty; W tle organizmy zamieszkujące rafę – żółw, ryby, koralowce, kontur granic państwa oraz obrys małża; Na pierwszym planie małż, z podpisem: South Sea Pearl / Pinctada maxima (perłopław perłorodny).

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bangko Sentral ng Pilipinas, rappler.com, Manila Standard, Bangko Sentral ng Pilipinas Media and Research