Watykan – moneta kolekcjonerska

6 grudnia 2021 r. Biuro Marketingu Filatelistycznego i Numizmatycznego (L’Ufficio per la Commercializzazione Filatelica e Numismatica; CFN) wyemitowało monetę kolekcjonerską serii Archaniołowie – Rafał

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

L’Ufficio per la Commercializzazione Filatelica e Numismatica jest urzędem powołanym przez Państwo Watykańskie do emisji monet, medali, znaczków oraz obsługi rynku kolekcjonerskiego. Zajmuje się również wprowadzaniem do obiegu watykańskich monet euro oraz wykrywaniem fałszerstw. W materiałach dostępnych na stronie CFN mennica określana jest również jako Zecca dello Stato della Città del Vaticano – Mennica Państwowa Watykanu.

Seria/nazwa: Gli Arcangeli – Raffaele
Nominał: 200 euro
Stop: Au 917
Masa: 40 g
Średnica: 38,5 mm
Standard/jakość: proof – stempel lustrzany
Rant: ząbkowany
Mennica: Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato (IPZS; Mennica Włoska)
Data emisji: 6 grudnia 2021
Nakład: 499 sztuk
Cena sprzedaży: 3 498 euro
ostatnia moneta trzy częściowej serii

Imię Rafael (Rafał) w starożytnym języku hebrajskim oznacza „Bóg uzdrawia”. Rafael jest aniołem zdrowia, patronem narzeczonych i małżonków, farmaceutów, okulistów i podróżników. W ikonografii religijnej jest często przedstawiany razem z rybą i słojem lekarstw. Rafael pojawia się po raz pierwszy w księdze Tobiasza w Starym Testamencie Biblii Katolickiej pod imieniem Azaria (ten, która pomaga). Archanioł towarzyszy młodemu Tobiaszowi, wysłanemu przez jego niewidomego ojca, w długiej podróży, podczas której, za radą Rafaela, młody człowiek pokonuje ogromną rybę, z której wydobywa żółć, serce i wątrobę. Poznaje i poślubia Sarę, która dzięki wnętrznościom ryby zostaje uwolniona od diabła. Po powrocie do domu Tobiasz zalewa żółć oczy ojca, który odzyskuje wzrok. Dopiero na końcu księgi Rafael ujawni swoją anielską naturę.

Awers: Ozdobne gwiazdy i ornamenty, pomiędzy którymi znajdują się napisy: nominał, nazwa waluty, nazwa państwa; Wizerunek archanioła Rafała z młodym Tobiaszem, któremu towarzyszy wierny pies i ryba. Na wstędze łaciński napis: DEUS SANAT – Bóg uzdrawia; Znak mennicy – litera R.

Rewers: Napisy rozdzielone krzyżami: FRANCISCUS PONT. MAX. ANNO DOMINI MMXXI S.P IX – łacińskie imię papieża, 9-ty rok sprawowania pontyfikatu, 2021; Herb papieża Franciszka. Pod herbem na wstędze łacińskie motto papieża MISERANDO ATQUE ELIGENDO (Spojrzał z miłosierdziem i wybrał); Podpisy grawerki – Silvia Petrassi i autorki projektu – Gabriele Titotto.

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie w kraju emitenta – w tym przypadku Watykanie

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CFN