Mauretania – nowy nominał banknotu polimerowego

14 grudnia 2021 r, Bank Centralny Mauretanii (Banque centrale de Mauritanie, البنك المركزي الموريتاني BCM) poinformował o emisji i wprowadzeniu do obiegu nowego banknotu o nominale 20 ugija

ugija – ouguiya – أوقية
Symbol, skrót waluty: UM
Kod ISO 4217: MRU
Podjednostka – 1/5: chum

Nowy nominał banknotu, pierwszy w historii waluty, powstał na mocy dekretu prezydenta Mauretanii z dnia 13 grudnia 2021 r. Nowy nominał będzie w równoległym obiegu z monetą o tym samym nominale. Ugija jest walutą niewymienialną poza Mauretanią, a jej wywóz z kraju jest prawnie zabroniony. W 2018 r. przeprowadzono denominację ugija (MRO), w stosunku 10:1 (MRU). Nowa seria składa się z banknotów o nominale: 20, 50 (nowy nominał), 100, 200, 500 i 1 000 ugija.

Ugija jest jedną z dwóch walut (obok ariary; Madagaskar) będących w obiegu, które nie dzielą się w oparciu o potęgę dziesięciu.

Nominał: 20 ugija
Podłoże: polimerowe – Guardian™ firmy CCL Secure
Wymiary: 130 x 66 mm (wymiar taki sam jak banknotu o nominale 50 ugija)
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: różowy
Druk: Bank Note Company, Kanada
Nakład: –
Data emisji: na banknocie – 28.11.2020
Data wprowadzenia do obiegu: od listopada 2021

Przednia strona: Pasek imitujący umaszczenie żyrafy z przeźroczystą folią okienkową, z wizerunkiem otwartej książki oraz powtarzającym się na prawej krawędzi nominałem: 20, naprzemiennie w orientacji normalnej i odwróconej; Nazwa banku w języku arabskim; Poniżej nota prawna w języku arabskim; Data; Element recto-verso; Przeźroczysty półksiężyc i gwiazda z flagi państwa – symbolizują zarówno Islam, jak i Saharę; Seria i numer powtórzona dwukrotnie, w pionie i poziomie, czarna, o jednakowej wielkości fontu; Nominał cyfrowy, powtórzony trzykrotnie; Podpisy w języku arabskim; Słowny nominał i nazwa waluty w języku arabskim; Wizerunek meczetu Gataga w Kajhajdi. uważany za najstarszy w Mauretanii, o charakterystycznej architekturze (sudano-sahelijskiej) starych muzułmańskich miast Afryki Subsaharyjskiej.

Tylna strona: Przeźroczysty półksiężyc i gwiazda z flagi państwa; Element recto-verso; Nazwa banku, nota prawna w języku francuskim; Nominał cyfrowy powtórzony dwu (lub trzykrotnie. Wizerunek z materiałów bankowych jest niekompletny); Nominał i nazwa waluty w języku francuskim; Wizerunek struktury geologicznej, widocznej z kosmosu, o kształcie krateru – Kalb ar-Riszat (nazywanej Okiem Afryki, Okiem Sahary).

Zabezpieczenia takie same, jak w pozostałych nominałach. Głównie okienka z przeźroczystej folii, elementy wykonane techniką druku wypukłego, farby zmienne optycznie.

Wizerunki pozostałych nominałów serii 2017

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: BCM, CCL Secure